Thursday, December 9, 2021
spot_img
Homeदेशकाठमाण्डौ देखि भारतीय शहरहरु जोडिने नयाँ रेलको योजना

काठमाण्डौ देखि भारतीय शहरहरु जोडिने नयाँ रेलको योजना

काठमाडौं । नेपाल भारतको बीच नयाँ सम्झौताको आएको छ । , काठमाण्डौ देखि भारतीय शहरहरु लाई रेलवे द्वारा जोडिने योजनाको प्रस्ताव रहेको छ ।

भारत र नेपालले रक्सौल काठमाडौं रेलमार्गमा जोड्ने परियोजनाको प्रतिवेदन तयार पार्न अक्टोबरमा समझदारी पत्र (एमओयू) मा हस्ताक्षर गरेका भएको छ । यो परियोजनाअन्तर्गत २ सय ३७ अर्ब खर्च गर्ने प्रस्ताव छ।

ब्रोडगेज सम्पन्न भएपछि नेपालको राजधानी काठमाण्डौ देखीने भारतका प्रमुख शहरहरुसँग सिधै जोडिने छ । यो ट्र्याकको निर्माण संगै भारत र अरु कुनै देशबाट सामान सिधै काठमाण्डौ पुर्‍याइनेछ। हाल बिरगञ्जबाट बिदेशी ढुवानी पुगिन्छ जहाँबाट सामान नेपाल पठाइन्छ।

भारतले रक्सौल र काठमाडौं जोड्ने चारवटा रेल लाइन प्रस्ताव गरेको छ। नेपालबाट जग्गा निकासी प्राप्त भएको पाँच वर्षपछि यो परियोजना सम्पन्न हुनेछ। विस्तृत परियोजना प्रतिवेदन आगामी १ महिनामा तयार गरिनेछ। यसको तयारीको सम्पुर्ण खर्च लागत भारत सरकारले बेहोर्नेछ।

ट्रेन चाँडै जयनगर-जनकपुर ट्रयाकमा चल्नेछ
३४ किलोमिटर लामो जयनगरदेखि कुर्था खण्डको बीचमा यात्रुवाहक रेलगाडिहरुको संचालन चाँडै सुरु हुनेछ। यस सन्दर्भमा, मानक संचालन प्रक्रिया हस्ताक्षर गरीएको छ। जयनगर-जनकपुर-कुर्था-बिजलपुरा-बर्दिबास रेल खण्डको साथै जोगबनी-विराटनगर रेल खण्डको विकासमा पनि छलफल भएको छ। एजेन्सी

RELATED ARTICLES

Leave a Reply

- Advertisment -spot_img

भर्खरै प्रकाशित

उखुको मूल्य बढ्ने

Recent Comments

%d bloggers like this: