Monday, November 29, 2021
Google search engine
Homeअन्तराष्ट्रियएक मिसाईलको दायरा आयो पुरै चीन , चीनमा मच्यो खैलाबैला

एक मिसाईलको दायरा आयो पुरै चीन , चीनमा मच्यो खैलाबैला

शेयर गर्नु होस

काठमाडौं । भारतीय सेनाले अग्नि -५ मिसाइल पाउने बित्तिकै भारत अन्तर महाद्वीपीय ब्यालिस्टिक मिसाइल (आईसीबीएम) क्षमताले सुसज्जित विश्वका पाँच महाशक्ति देशहरुको बराबरीमा हुनेछ। अग्नि -५ मिसाईलले पाँच हजार आठ सय किलोमिटर वा सोभन्दा बढीको दूरीमा सम्मको मारक क्षमताको भारतिय मिसाईल हो । चीनको लगभग सबै शहरहरु अब भारतीय मिसाइलको नियन्त्रणमा पर्ने छ्न एक रिपोर्टमा भनिएको छ । यस्तो स्थिति मा, चीनको निधारमा चिन्ताको दबाव बढेको भारतिय संचार माध्यमले जनाएका छ्न ।

अग्नि -५ मिसाइलको परीक्षण’ को तयारीको खबरले विश्वको महाशक्तिहरु माझ हलचल मच्चाएको छ। यसबारेमा चिन निकै चिन्तित भएको र परमाणु हतियार बोक्न सक्ने मिसाइलको प्रयोगकर्ता परीक्षणको सम्बन्धमा चीनले दिएको बयानले यो देखाउँछ । चिनले आरोप लगाउदै भनेको छ भारत एशियामा शान्ति को वातावरण लाई नष्ट गर्न चाहन्छ। यस्ता आधारहीन आरोपहरुलाई बेवास्ता गर्दै भारत छिट्टै अग्नि -५ को परीक्षणको तयारीमा छ।
चीनले यस मुद्दामा आफ्नो गुनासो लिएर संयुक्त राष्ट्र सुरक्षा परिषदमा पनि पुगिसकेको छ। चीनको परराष्ट्र मन्त्रालयका प्रवक्ता झाओ लिजियानले भने कि जून १९९८ मा निशस्त्रीकरण सम्बन्धी संकल्प एउटा औंला जस्तै हो। उनी भन्छन् कि भारतले अग्नि मिसाइलको दायरा लगातार बढाइरहेको छ। यदि यो मिसाइलको लगातार परीक्षण रोकिदैन, भने छिमेकी देशहरुको बीच एक हतियार को दौड शुरु हुनेछ र यो क्षेत्रमा शान्ति कायम राख्नको लागी गाह्रो हुनेछ।

भारतिय संचार माध्यम अनुसार चिनले आफैं लगातार नयाँ मिसाइलहरुको विकासमा काम गरीरहेको छ। यसले भारतलाई दबाबमा पार्न पाकिस्तानलाई मिसाइल आपूर्ति गरिरहेको छ। अग्नि -5 मा उनको क्रोधको कारण के हो बुझ्नको लागी, भारतका एक विशेषज्ञले केही कुरा प्रस्तुत गरेका छ्न ।
रक्षा क्षेत्रसँग सम्बन्धित स्रोतका अनुसार अग्नि -५ भारतको एक मात्र मिसाइल हुनेछ, जसलाई अन्तरमहाद्वीपीय ब्यालिस्टिक मिसाइल वा ICBM को श्रेणीमा राख्न सकिन्छ। जसरी नामले सुझाव दिन्छ, यी मिसाइलहरुको दायरा यस्तो हुनेछ कि एउटा महाद्वीप पार गरी अर्को महाद्वीपमा पुग्न सक्छन्। अग्नि -५ 5000 किमी भन्दा बढी को दायरा संग ICBM को स्थितिको योग्य छ। ५० टन तौल भएको यो मिसाइल १५०० केजी सम्म परमाणु हतियार बोक्न सक्छ र दुश्मनको कुनै शहरलाई नष्ट गर्न सक्छ।

चीनले आरोप लगाउदै आएको छ कि भारतले अग्नि -५ को वास्तविक मारक दायरा लुकाएको यसको अर्थ यो हो कि चीनलाई अनुमान छ कि अग्नि – ५ को मारक क्षमता अझै बढी हो । एजेन्सी न्युज

RELATED ARTICLES

Leave a Reply

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

%d bloggers like this: