Thursday, December 2, 2021
spot_img
Homeअन्तराष्ट्रियअमेरिकाले चिनियाँ भाषाको कार्यलय ताईवान् लग्यो , बिवादित टापुमा बन्यो कार्यालय चिनमा...

अमेरिकाले चिनियाँ भाषाको कार्यलय ताईवान् लग्यो , बिवादित टापुमा बन्यो कार्यालय चिनमा तनाव

शेयर गर्नु होस

काठमाडौं । चीनलाई झट्का दिदै अमेरिकाको हार्वर्ड विश्वविद्यालयले आफ्नो चिनियाँ भाषा कार्यक्रम बेइजिङबाट ताइपेईमा सारिएको छ। ताइपेई ताइवानको राजधानी हो । जसलाई चीनले आफ्नो क्षेत्र भनी दाबी गरेको छ जबकि ताइवान आफैंलाई एक स्वतन्त्र राष्ट्र भन्छ । अमेरिकी विश्वविद्यालयले चीनको नराम्रो व्यवहारको कारण आफ्नो कार्यालय सारेको जानकारी दिएको हो । दिँदै यो कदम उठा, एको हो।
हार्वर्ड क्रिमसन, विश्वविद्यालयका विद्यार्थीहरु द्वारा प्रकाशित एक अखबारमा दिएको जानकारी अनुसार हार्वर्ड बेइजिङ एकेडेमी को निर्देशक जेनिफर लियू द्वारा भनिएको थियो कि संस्था प्रती बिरोध व्यवहार चिनियाँ भाषा हटाउने पछाडि मुख्य कारण हो । यो कार्यक्रम बेइजिङ भाषा र संस्कृति विषय विश्वविद्यालयमा चलाइएको थियो । अब कार्यक्रम ताइवान मा EV लीग अमेरिकन विश्वविद्यालय हस्तान्तरण गरिएको हो । यो चीनको लागी एक झटका भन्दा कम छैन, किनकि यो ताइवान को टापुलाई आफ्नो क्षेत्रको रूपमा दाबी गर्दै आएको छ ।
विगत धेरै बर्षहरु देखि हार्वर्ड कार्यक्रम बेइजिङमा कक्षा र छात्रावास संग संघर्ष गरी रहेको थियो । एकल विद्यार्थीको लागी आवासको अनुपलब्धताको कारण, कार्यक्रम संग सम्बन्धित बिद्यार्थीहरु होटलमा राख्नु परेको थियो। हार्वर्ड क्रिमसन रिपोर्टका अनुसार चिनको रास्ट्रपतिमा सी जिनपिङ सत्तामा आए पछि अमेरिकी संस्थाहरुसंग चीनको व्यवहार बिग्रिएको छ । जुलाई ४ मा, अमेरिकी स्वतन्त्रता दिवसको अवसरमा, अमेरिकाको राष्ट्रिय गान गाईयो र एउटा सानो पार्टीको आयोजना गरियो । तर ,,,,,, मा यस्तो पार्टी प्रतिबन्धित थियो।
चीनले यस महिनाको शुरुमा ताइवानको हवाई क्षेत्रमा आफ्ना लडाकु विमानहरु प्रवेश गर्ने घटनालाई सामान्य घटनाको रुपमा वर्णन गरेको छ, रोयटर्सका अनुसार शान्ति कायम राख्न को लागी गरेको चीनको दाबी छ । उता ताईवान्का रास्ट्रपतिले यश घटनाको गम्भीर ध्यानाकर्षण भएको जनाएको थियो । ताईवान्का रास्ट्रपतिले यदि ताईवान् कब्जा गर्ने निति चिनले लियो भने यो तेसको ठुलो भुल जुने चेतावनी दिएका थिए ।

RELATED ARTICLES

Leave a Reply

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

%d bloggers like this: