Tuesday, November 30, 2021
spot_img
Homeअन्तराष्ट्रियभारतको उत्तर प्रदेश सबै लामो रनवे , अन्तर्राष्ट्रियएयरपोर्टको मोदिले गरे उदघाटन

भारतको उत्तर प्रदेश सबै लामो रनवे , अन्तर्राष्ट्रियएयरपोर्टको मोदिले गरे उदघाटन

शेयर गर्नु होस

काठमाडौं । कुशीनगर अन्तर्राष्ट्रिय बिमानस्थल उत्तर प्रदेश भारतको सबैभन्दा लामो रनवे (३.२ किमी र ४५ मिटर चौडा) बिमानस्थल भारतिय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदिले उदघाटन गरेका छ्न । चार ठूला हवाईजहाज एप्रन मा उभिन सक्ने उक्त एयरपोर्टमा यसको रनवे क्षमता प्रति घण्टा 8 उडानहरु (4 आगमन र 4 प्रस्थान) रहेको छ । विमानस्थलमा दिवा समयमा मात्र नभई रातीमा पनि उडान सम्भव बनाउने प्रयास भैरहेको छ। यसको अन्तरिम यात्री टर्मिनल भवन ३० हजार वर्गमीटरमा बनेको छ । यात्री क्षमता प्रति घण्टा 300 यात्रु रहेको छ ।गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलको काम अलपत्र , भारत तिर बौद्ध सर्किट जोडने कुशिनगर बिमानस्थलको भोलि उदघाटन

बुधवार यसको उद्घाटन गर्दै, प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले यसलाई दशकौंको आशा र आकांक्षाको परिणामको रूपमा वर्णन गर्नुभयो। वास्तवमा, यस एयरपोर्टको सम्बन्धमा पछिल्लो २ बर्ष देखि राजनीति चलिरहेको थियो। प्रधानमन्त्रीले कुशीनगर हुँदै राज्यलाई तेस्रो अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलको उपहार दिएका छन्।
पुर्ण बहुमत साथ राज्यमा मुख्यमन्त्री योगी आदित्यनाथको नेतृत्वमा आएको सरकारले कुशीनगर अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलको निर्माणमा गहिरो चासो देखायो। केन्द्र र राज्य सरकारहरुको बीच बैठकको धेरै राउंड पछि, ग्रीनफील्ड एयरपोर्ट को लागी उत्तर प्रदेश सरकार र भारतीय एयरपोर्ट प्राधिकरण को बीच 5 मार्च 2019 मा एक समझौता ज्ञापनमा हस्ताक्षर गरियो। १० अक्टोबर २०१९ मा, राज्य सरकारले यो बिमानस्थललाई बिमानस्थल प्राधिकरणलाई हस्तान्तरण गरेको छ। जून २४, २०२० मा, केन्द्रीय मन्त्रिपरिषद्ले यसलाई एक अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल घोषणा गर्‍यो र फेब्रुअरी २२, २०२१ मा DGCA लाइसेन्स पनि दियो।चिनियाँ कम्पनीको ढिलाईले गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमान स्थल अलपत्र , भिजिट मधेशद्वारा भैरहवामा विरोध प्रदर्शन
प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलको उद्घाटन, सरकारी मेडिकल कलेजको शिलान्यास र १२ अन्य विकास परियोजनाहरु प्राप्त गर्नुभएको छ। यस संग, पूर्वाञ्चल विकासको एक नयाँ उडान लिनको लागी तयार छ। यदि अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल बाट तथागत भगवान बुद्धको महापरिनिर्वाण स्थलको ऐतिहासिक महिमा अधिक समृद्ध हुनेछ, तब यहाँ बनेको मेडिकल कलेज ४० लाख मानिसहरुको जीवन मा एक जीवन बचाउने उपहार हुनेछ।, बाढी संरक्षण, सडक र ज्ञान केन्द्रहरु संग सम्बन्धित परियोजनाहरु जिल्ला को समृद्धि मा वृद्धि हुनेछ।

RELATED ARTICLES

Leave a Reply

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

%d bloggers like this: