Monday, November 29, 2021
Google search engine
Homeअन्तराष्ट्रियतिब्बतमा, बेइजिङले रातो भिक्षु र बौद्ध भिक्षुहरूको मठ रिहाइको लागि दबाब

तिब्बतमा, बेइजिङले रातो भिक्षु र बौद्ध भिक्षुहरूको मठ रिहाइको लागि दबाब

शेयर गर्नु होस

काडमाडौँ । चीनले बल प्रयोग गरेर तिब्बत कब्जा गरे पनि चीनले तिब्बतीहरूको मन जित्न सकेन। स्वतन्त्रताको विरोधमा आगो लगाइएका बौद्ध भिक्षुहरूका तस्बिरहरूले हामीलाई अझै सताइरहेका छन्। त्यसैले कम्युनिष्ट देशले विद्रोहको डरले ल्हासामा दबाब दिएर भिक्षुहरूलाई गुम्बाबाट निकाल्न बाध्य पारिरहेको छ ।चीनले बल प्रयोग गरेर तिब्बत कब्जा गरे पनि चीनले तिब्बतीहरूको मन जित्न सकेन। स्वतन्त्रताको विरोधमा आगो लगाइएका बौद्ध भिक्षुहरूका तस्बिरहरूले हामीलाई अझै सताइरहेका छन्।

त्यसैले कम्युनिष्ट देशले विद्रोहको डरले ल्हासामा दबाब दिएर भिक्षुहरूलाई गुम्बाबाट निकाल्न बाध्य पारिरहेको छ ।नाम खुलाउन नचाहेको एक चिनियाँ अधिकारीका अनुसार युवा भिक्षुहरूलाई मठमा फर्कन नसक्ने भनिएको छ। भिक्षुको जस्तो पहिरन लगाउन प्रतिबन्ध लगाइएको छ । उनले पद छाडेपछि के गर्ने भन्ने अहिले नै थाहा छैन ।
प्रशासनले धार्मिक गतिविधिलाई नियन्त्रण गर्न कानूनमा लगाएको प्रतिबन्धका साथै अन्य केही नियमहरू पनि लगाएको बताइएको छ । तिब्बती भाषा सिकाउन नसकिने एउटा हो। नियम नमान्नेलाई कडा कारबाही हुने प्रशासनले स्पष्ट गरेको छ । विश्लेषकहरूका अनुसार छिङहाई प्रान्तले तिब्बती संस्कृतिमा निकै बलियो प्रभाव पारेको छ। त्यहाँका गुम्बाहरू ‘स्वतन्त्र तिब्बत’ आन्दोलनको केन्द्रविन्दु हुन्। उनीहरु दलाई लामाबाट प्रभावित छन् । नतिजाको रूपमा, यो कदम प्रभाव कम गर्न र भविष्यमा विद्रोहका गोलीहरू नष्ट गर्ने उद्देश्य हो।

RELATED ARTICLES

Leave a Reply

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

%d bloggers like this: