चिनमा धेरै सन्तान जन्माउने नीति लागू भए पनि समस्या समाधान छैन

काठमाडौं । कोरोना महामारीले विश्वलाई आक्रान्त बनाएको चीन अहिले नयाँ समस्यामा परेको छ । देशको वयस्क जनसंख्या बढ्दै जाँदा बेइजिङ निद्रामा परेको छ। धेरै सन्तान जन्माउने नीति लागू भए पनि समस्या समाधान हुन सकेको छैन । देशमा विवाह दर पनि घट्दै गएको छ । चिनियाँ मन्त्रालयका अनुसार सन् २०२१ को पहिलो त्रैमासिकमा नवविवाहित जोडीको संख्यामा तीव्र गिरावट आएको छ।

गत वर्षको तथ्यांकको तुलनामा एकुसेको पहिलो तीन महिनामा विवाह गर्ने प्रवृत्ति निकै कम भएको मन्त्रालयले जनाएको छ । रेडियो फ्री एसियाको रिपोर्टका अनुसार विवाहको प्रवृत्तिमा आएको गिरावट कोरोना महामारीका कारण मात्र नभएर सरकारले आफ्ना वाचा पूरा गर्न नसक्दा पनि भएको हो । चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीको युवा संगठनले हालै गरेको सर्वेक्षणले धेरै युवाहरू अब विवाह गर्न नचाहेको देखाएको छ।

सर्वेक्षणका अनुसार ४३ प्रतिशतभन्दा बढी महिलाले आफू विवाह गर्न नचाहेको बताएका छन् । चीनमा विवाहको बारेमा यो अनिश्चितता देशको आर्थिक अवस्थासँग पनि जोडिएको छ, किनभने धनी सहरका युवाहरू साना सहरका युवाहरूको तुलनामा विवाह गर्न बढी इच्छुक छन्। प्रतिवेदनले अर्थतन्त्रमा सुधार आएपछि युवायुवतीहरू विवाह नगरी अविवाहित रहन रुचाउने बताएको छ ।

प्रतिवेदनमा भनिएको छ कि देशको अर्थतन्त्र निरन्तर बढ्दै जाँदा युवाहरूमा विवाह नगर्ने चाहना बढ्दै गएको छ। प्रतिवेदनले चिनियाँ राष्ट्रपति सी जिनपिङमा चिन्ता बढाएको छ। तपाईलाई भनौं, चीन यसअघि पनि जनसंख्या नियन्त्रणलाई लिएर निकै चिन्तित रहेको थियो । तर अब उनीहरु धेरै भन्दा धेरै मानिसहरु बच्चा जन्माउन चाहन्छन्। विज्ञहरूका अनुसार यो क्रम जारी रह्यो भने आगामी दिनमा चीनको जनसङ्ख्या निकै कम हुनेछ ।