प्रधानमन्त्री इमरानले ३ अर्ब डलर पाउने आशा लिएर साउदी अरब पुगे आशा पाए तर अब रित्तै हुँदा पाकिस्तान सरकार तनावमा

साउदी अरबले पाकिस्तानलाई अर्बौं डलर ऋण दिने वाचा गरेको थियो तर अहिलेसम्म त्यो रकम दिएको छैन । इमरान सरकारले भर्खरै भनेका छ कि उनीहरूसँग देश चलाउन पैसा छैन म देश चलाउन असमर्थ भइ सके ।

काठमाडौं । बढ्दो वैदेशिक ऋणका कारण पाकिस्तान सरकारसँग देश चलाउन पैसा नभएको देशका प्रधानमन्त्री इमरान खान आफैले भनेका छन् । अहिले देशका समस्याहरु घट्नुको साटो निरन्तर बढ्दै गएको देखिन्छ । हरेक पटक मुस्किलले पाकिस्तानलाई बाहिर निकाल्ने साउदी अरबले पनि हात फिर्ता गरिरहेको छ । भर्खरै प्रधानमन्त्री इमरान खानले ३ अर्ब डलर पाउने आशा लिएर साउदी अरब गएका थिए । उनको भ्रमण लगत्तै साउदी अरेबियाबाट पाकिस्तानको केन्द्रीय बैंकमा पैसा जम्मा गर्ने भनिएको थियो तर अहिलेसम्म पाकिस्तानले त्यो रकम प्राप्त गरेको छैन ।

यस बाहेक पाकिस्तानले १।२ अर्ब डलरको तेल ऋण पनि मागेको थियो, जुन पाकिस्त्यतानलाई दिइएन । सरकारको खिल्ली उडाएको देखेर पाकिस्तानका सूचना मन्त्री फवाद चौधरीले सायद यसै साता राजकुमार मोहम्मद बिन सलमानले नगद रिजर्भ उपलब्ध गराउने बताएका छन् । एउटा अचम्मको कुरा के छ भने पाकिस्तानले यो रकममा ३।२ प्रतिशतको दरले वार्षिक ब्याज जम्मा गर्नुपर्नेछ । यस विषयमा पाकिस्तानी सेना र सरकार दुवै मौन बसेका छन् । तर पर्दा पछाडि अर्कै खेल चलिरहेको छ ।

यो सम्झौता ठीक छैन !
युट्युबमा उपस्थित पाकिस्तानी पत्रकार नजम सेठीले यो सम्झौता ठीक नभएको बताएका छन् । यस्ता धेरै कुराहरुबाट यो पुष्टि हुन्छ ।इमरान २३ अक्टोबरमा साउदी अरबको भ्रमणमा गएका थिए र त्यसपछि २६ अक्टोबरमा फर्किएका थिए । तर यस अवधिमा दुवै देशका तर्फबाट सम्झौताबारे कुनै प्रतिक्रिया आएको छैन। पाकिस्तानी मिडियाले प्रधानमन्त्रीको भ्रमणलाई धार्मिक भ्रमण ९साउदी अरब पाकिस्तान हेल्प० नाम दिएको छ । तर, उनी फर्किएको ६ दिनपछि साउदी अरेबियाबाट पाकिस्तानलाई ५ अर्ब डलरको सशर्त ऋण दिन तयार भएको बताइएको थियो ।

अब इमरानसंग छैन कुनै मतलब !
पत्रकारले साउदी अरबका राजकुमारको अब इमरानसँग नभई सेना प्रमुख जनरल कमर जावेद बाजवासँग सरोकार रहेको बताएका छन् । बाजवाले सहमति नदिएसम्म उनको तर्फबाट ऋण घोषणा गरिएको थिएन। साउदी अरबले पाकिस्तानलाई सहयोग गर्दा सामान्यतया तीन–पाँच दिनमा आफ्नो तर्फबाट चेक जारी हुन्छ, तर यसपटक एक महिनाभन्दा बढी भइसकेको छ र पाकिस्तानको हात खाली छ । साउदी अरबले पाकिस्तानलाई ३ अर्ब डलर नगद भण्डार ९सुरक्षित निक्षेप० र १।२ अर्ब डलरको तेल आपूर्ति सहित कुल ४।२ अर्ब डलर ऋण दिन आग्रह गरेको थियो।

आफ्नै खुट्टामा आफ्नै बञ्चरो हाने !
यस मामिलामा पाकिस्तानले नै आफ्नै खुट्टामा प्रहार गरेका छन् । उनले मलेसिया र टर्कीसँग मिलेर मुस्लिम राष्ट्रको छुट्टै संगठन बनाउन खोजेका थिए । यसैबीच कश्मीर मुद्दामा भारतसँग केही नबोलेपछि उनले साउदी अरेबियाविरुद्ध बयान दिन थाले । जसका कारण साउदी अरब आक्रोशित भएको छ । यो दुई वर्षअघिको कुरा हो, जब पाकिस्तानले यस देशबाट ३ अर्ब डलर ऋण पाएको थियो ९पाकिस्तान साउदी अरब सम्बन्ध०। पाकिस्तानको कारबाही देखेर साउदीले आफ्नो ऋण तत्काल फिर्ता गर्न आग्रह गरेको थियो । उनलाई समयावधि पनि दिइएको छैन । जसका कारण पाकिस्तानले मनमानी ब्याजदरमा चीनबाट ऋण लिएर साउदी अरबलाई फिर्ता गरेको थियो । एजेन्सी