चीनले भर्चुअल शिखर सम्मेलनमा पाकिस्तानको सहभागितामा आपत्ति जनाउने डरमा पाकिस्तान

काठमाडौं । अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनले यस हप्ता लोकतन्त्रमा भर्चुअल शिखर सम्मेलन बोलाएका छन्। सहभागी हुन, पाकिस्तानी ‘नीति निर्माताहरू’ ले व्यापक छलफल गरिरहेका छन्, किनकि केही मुद्दाहरूले इस्लामावादलाई अन्तिम निर्णय लिन गाह्रो बनाइरहेको छ । एक्सप्रेस ट्रिब्यूनले यो जानकारी दिएको छ । शिखर सम्मेलनबाट चीनले बहिष्कार गर्नुलाई पाकिस्तानको निर्णयमा ढिलाइको एक कारण मानिन्छ।

यद्यपि, स्रोतले भने कि चीनले भर्चुअल शिखर सम्मेलनमा पाकिस्तानको सहभागितामा आपत्ति जनाएको छैन। निर्णय घोषणा गर्न ढिलाइ हुनुको कारण बताउँदै एक वरिष्ठ अधिकारीले भने, “अहिले केही मुद्दाहरू छन् जुन पाकिस्तान सरकारले हेरिरहेको छ।” बिडेनले बिहीबार र शुक्रबार भर्चुअल शिखर सम्मेलन गर्नेछन्। उनले दक्षिण एसियाली मुलुक भारत, पाकिस्तान, नेपाल, माल्दिभ्सलगायत एक सयभन्दा बढी देशका नेताहरुलाई निम्तो दिएका छन् ।
अफगानिस्तानलाई लिएर अमेरिका–पाकिस्तानबीचको बिरोध
ह्वाइट हाउसले चीन र रुसलाई निमन्त्रणा पठाएको छैन, तर ताइवानलाई निमन्त्रणा गरेको छ, जसमा बेइजिङले कडा प्रतिक्रिया दिएको छ। यो भनिएको छ कि ह्वाइट हाउसले आमन्त्रितहरूलाई उनीहरूको सहभागिता पुष्टि गर्न आग्रह गरेको छ। पाकिस्तानले गत हप्ता यसको घोषणा गर्ने भनिएको थियो तर आन्तरिक परामर्शका कारण ढिला भएको थियो । कूटनीतिक स्रोतका अनुसार सोमबारसम्म पाकिस्तानले ह्वाइट हाउसलाई कुनै आधिकारिक जवाफ दिएको छैन। अफगानिस्तानको अवस्थालाई लिएर मतभेदका कारण पाकिस्तान र अमेरिकाबीचको सम्बन्ध तनावपूर्ण छ ।

इमरान खानको भनाइप्रति ह्वाइट हाउस असन्तुष्ट छ
तालिबानले अफगानिस्तानमा कब्जा गरेपछि इमरान खानले गरेका केही भनाइ ह्वाइट हाउसलाई मन परेको छैन । अमेरिकी निमन्त्रणामा अन्तिम निर्णयमा ढिलाइ गर्ने अर्को कारण अमेरिकी ट्रेजरीले लोकतन्त्रलाई कमजोर बनाउनेहरू विरुद्ध प्रतिबन्ध लगाउने रिपोर्टहरू हो। गम्भीर मानवअधिकार उल्लङ्घन र भ्रष्टाचारमा संलग्नहरूलाई पनि प्रतिबन्ध लगाइनेछ। तर एक कूटनीतिक स्रोतले शिखर सम्मेलनमा भाग नलिनुको मतलब देशले कुनै प्रतिबन्धको सामना गर्नुपर्दैन भन्ने स्पष्ट पारेको छ। एजेन्सी