चीनको एउटा कम्पनी कालोसूचीमा अर्बौं रकम डुब्ने खतरा , विश्वको सबैभन्दा ठूलो ऋण कम्पनी ब्ल्याक लिस्टमा

काठमाडौं । चाइना एभरग्रान्ड समूह पहिलो पटक आधिकारिक रूपमा डिफल्टर घोषित भएको छ। यो विश्वको सबैभन्दा ठूलो ऋणी विकासकर्ताको व्यापक पुनर्संरचनाको लागि मार्ग प्रशस्त गर्दै महिनौं लामो वित्तीय नाटकमा सबैभन्दा नयाँ “माइलस्टोन” बन्न पुगेको छ । सोमबार, फिन्च रेटिंग्सले निर्धारित अवधि समाप्त भएपछि र भुक्तानीहरू पूरा गर्न असफल भएपछि पूर्वनिर्धारित रूपमा चाइना एभरग्रान्डलाई प्रतिबन्ध लगाएको हो । क्रेडिट मूल्याङ्कनकर्ताले भने कि “विकासकर्ताले भुक्तानीमा पुष्टिको लागि अनुरोधको जवाफ दिएन।” डाउनग्रेडले भ्खभचनचबलमभ को ४ ज्ञढ।द्द बिलियन ऋणमा क्रस डिफल्ट ट्रिगर गर्न सक्छ।

चीनको एभरग्रान्ड कम्पनी डिफल्टर बन्यो

उही समयमा, निर्णयले द्दछ वर्ष पहिले संस्थापक हुई यान द्वारा सुरु गरेको कम्पनी हो । यस निर्णयले घरजग्गा क्षेत्रलाई ऋण सङ्कटबाट जोगाउने चिनियाँ सरकारको प्रयासलाई पनि चुनौती दिएको छ । जुन सम्म, भ्खभचनचबलमभ ले ४घण्ण् बिलियन कुल दायित्व खुलासा गर्यो। यसले लेनदारहरूसँग “सक्रिय रूपमा संलग्न” हुने योजना बनाएको छ र उनीहरूलाई “पुनर्गठन योजना” मनाउने योजना छ, डिसेम्बर घ मा एक संक्षिप्त विनिमय फाइलिङले जानकारी दिएका हुन । कम्पनीले आफ्ना सबै ऋणदातालाई योजनामा ​​सामेल गर्ने प्रयास गरिरहेको । हङकङको काइयुआन क्यापिटलका प्रमुख लगानी अधिकारी ब्रोक सिल्भरले भनेस् “आर्थिक मूल्याङ्कन डाउनग्रेडले चिनियाँ प्रक्रियामा प्रत्यक्ष वा तत्काल प्रभाव पार्न सक्दैन, तर प्रारम्भिक पुनर्संरचना प्रस्तावहरू तुरुन्तै कम्पनी र नियामकहरूलाई दबाब बढाउन सक्छ।”

फिन्चले मंगलबार पनि कम्पनीको समूह होल्डिंगलाई प्रतिबन्धित पूर्वनिर्धारितमा डाउनग्रेड गर्‍यो, बन्डमा ४ द्धण्ण् मिलियन फिर्ता गर्न असफल भएको उल्लेख गर्दै, जबकि मूल्याङ्कन कटौतीले विकासकर्ताको ४ ज्ञज्ञ।द्द बिलियनको बकाया ऋणमा पूर्वनिर्धारित पार गर्न सक्छ। द्दण्ज्ञछ मा, चाइना एभरग्रान्ड चिनियाँ क्रेडिट बजारमा ठुलो प्रगति गरेको प्रतीक बनेको हो ।

चीनले धोका दिइरहेको छ

एभरग्रान्डलाई बचाउन बेइजिङको अनिच्छा चीन एकदमै गैरजिम्मेवार राष्ट्र हो भन्ने स्पष्ट सङ्केत हो। अन्तर्राष्ट्रिय लगानीकर्ताहरूले आफ्ना कम्पनीहरूको ऋण तिर्न असफल भएकोमा व्यवहार गरिरहेका छन्। माथिबाट जसरी यो देशले कोरोना संकट फैलाएर विभिन्न देशको आर्थिक प्रणालीमा चोट पुर्याएको छ, त्यसैगरी आफ्ना कम्पनीमार्फत विश्वका लगानीकर्ताको लगानी डुबाएर विश्वमा पनि आर्थिक कोरोना फैलाउने रणनीतिमा छ । पीपुल्स बैंक अफ चाइनाले गत शुक्रबार एभरग्रान्डको ऋण संकटबाट अर्थतन्त्रमा पर्न सक्ने जोखिमलाई सम्बोधन गर्न सकिने कुरा दोहोर्‍यायो तर एभरग्रान्डलाई बजार उन्मुख ढंगले व्यवहार गरिनेछ, पीबीओसी गभर्नर यी ग्याङका अनुसार।
, सरकार अहिले कम्पनीको व्यवस्थापनमा गहिरो संलग्न भएको छ। गुआङ्डोङले गत हप्ता भनेको थियो कि सरकारले सामान्य सञ्चालन सुनिश्चित गर्न एभरग्रान्डमा व्यवस्थापनको टोली पठाउनेछ। विकासकर्ताको नयाँ सात सदस्यीय संकट व्यवस्थापन समितिमा ग्वाङ्डोङ राज्यको स्वामित्वमा रहेका छ ।