चीनको बहिष्कारपछि पाकिस्तानले बाइडेन नेतृत्वको ‘डेमोक्रेसी समिट’ बहिष्कार गर्न सक्छ

काठमाडौं । डिसेम्बर ९-१० मा भर्चुअल ढाँचामा आयोजना हुने अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनको नेतृत्वमा ‘डेमोक्रेसी समिट’ बहिष्कार गर्न सक्ने अनुमानका बीचमा, पाकिस्तानको विदेश कार्यालयले बुधबार भन्यो कि उसले ‘अमेरिकासँगको साझेदारीलाई महत्व दिन्छ’। शिखर सम्मेलनका लागि पाकिस्तानलाई निम्तो दिएकोमा संयुक्त राज्य अमेरिकालाई धन्यवाद दिँदै पाकिस्तानले ‘स्वतन्त्र न्यायपालिका, जीवन्त नागरिक समाज र स्वतन्त्र मिडियासहितको कार्यात्मक लोकतन्त्र भएको दाबी गरेको छ ।

तर, विशेषगरी आफ्नो सबै मौसमी मित्र चीनलाई यसबाट बाहिर राखिएकोले पाकिस्तानले शिखर सम्मेलनमा सहभागी हुने वा नजानेमा अटेर राखेको छ । गत महिना, बाइडेन प्रशासनले भर्चुअल शिखर सम्मेलनमा भाग लिन १ सय १० देशहरुलाई आमन्त्रित गरेको थियो ।चीन र टर्की पनि छुटेका केही देशमध्ये परेका थिए ।

“हामी अमेरिकासँग विभिन्न मुद्दाहरूमा सम्पर्कमा रहन्छौं र विश्वास गर्छौं कि हामी भविष्यमा उपयुक्त समयमा यस विषयमा संलग्न हुन सक्छौं,” शिखर सम्मेलनमा पाकिस्तानको विज्ञप्तिमा भनिएको छ। र पाकिस्तान गरे गर्दा विशेष यो अधिकारीहरु गरिन्छ, शिखर लंघन हुनेछ भने छैन रिपोर्टनुसार नै एक मौन कायम राखेर। तर, सबैभन्दा मिल्ने मित्र चीनलाई अमेरिकाले आमन्त्रण नगरेपछि पाकिस्तानले शिखर सम्मेलनमा भाग नलिने जस्तो देखिन्छ। पाकिस्तानी मिडियाले पनि इस्लामाबाद ‘डेमोक्रेसी समिट’मा सहभागी नहुने जानकारी दिएको छ ।

पाकिस्तानले शिखर सम्मेलनमा भाग लिएकोमा चीनले आपत्ति नगरेको तर पाकिस्तानले आफ्नो मित्रलाई चित्त नदुखाउने निर्णय गरेको प्रतिवेदनले देखाएको छ। चीनलाई सूचीबाट बाहिर राख्दा ताइवानलाई समावेश गरेपछि बेइजिङबाट कडा प्रतिक्रिया आएको थियो। चाखलाग्दो कुरा के छ भने, साउदी अरेबिया, कतार, जोर्डन र संयुक्त अरब इमिरेट्स लगायत अमेरिकाका अरब सहयोगीहरू पनि सूचीबाट हराइरहेका छन्। नेटो राष्ट्र टर्की पनि सूचीबाट हराइरहेको छ। बंगलादेश र श्रीलंका पनि सूचीमा छैनन्।