चिनियाँ कम्पनी सेन्सटाइम कालोसूचीमा

काठमाडौं । संयुक्त राज्य अमेरिकाले चीन, म्यानमार, उत्तर कोरिया र बंगलादेशसँग सम्बन्धित दर्जनौं व्यक्ति र संस्थाहरूमा मानवअधिकार सम्बन्धी व्यापक प्रतिबन्ध लगाएको छ, साथै चिनियाँ कृत्रिम बुद्धिमत्ता कम्पनी सेन्सटाइम समूहलाई लगानी कालोसूचीमा थपेको छ।

ad

क्यानडा र युनाइटेड किंगडम म्यानमारमा मानवअधिकार हनन सम्बन्धी प्रतिबन्धहरू लगाउनमा शुक्रबार अमेरिकामा सामेल भए, जबकि वाशिंगटनले पनि राष्ट्रपति जो बाइडेनको प्रशासनमा उत्तर कोरियामा पहिलो नयाँ प्रतिबन्धहरू लगाए र म्यानमारका सैन्य संस्थाहरूलाई लक्षित गरी मानव चिन्ह लगाउने कार्यमा अरूलाई लक्षित गर्यो। अधिकार दिवस।

“आजका हाम्रा कार्यहरू, विशेष गरी युनाइटेड किंगडम र क्यानडासँगको साझेदारीमा, संसारभरका प्रजातन्त्रहरूले राज्यको शक्तिको दुरुपयोग गरी पीडा र दमन गर्नेहरू विरुद्ध कारबाही गर्नेछन् भन्ने सन्देश दिन्छ,” उप(कोष सचिव वाली अडेमोले भने। कथन।

वाशिंगटनमा रहेको चिनियाँ दूतावासले अमेरिकी कदमलाई “चीनको आन्तरिक मामिलामा गम्भीर हस्तक्षेप” र “अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्धलाई नियन्त्रित गर्ने आधारभूत मान्यताहरूको गम्भीर उल्लङ्घन” भनी निन्दा गरेको छ।

दूतावासका प्रवक्ता लिउ पेंग्युले भने कि यसले “चीन(अमेरिका सम्बन्धमा गम्भीर हानि” गर्नेछ र वाशिंगटनलाई निर्णय फिर्ता लिन आग्रह गरेको छ।

संयुक्त राष्ट्र संघमा उत्तर कोरियाली मिशन र म्यानमार र बंगलादेशका वाशिंगटन दूतावासहरूले टिप्पणीको लागि अनुरोधलाई तुरुन्तै प्रतिक्रिया दिएनन्।

बाइडेनको चुनौती
उपायहरू प्रतिबन्धहरूको राफ्टमा भर्खरको हो जुन बिडेनको लोकतन्त्रका लागि दुई दिने भर्चुअल शिखर सम्मेलनसँग मिल्दोजुल्दो छ, जहाँ उनले विश्वभर प्रजातन्त्रलाई बलियो बनाउन पहल गर्ने र अमेरिकामा लोकतन्त्र समर्थक कानूनको समर्थन गर्ने घोषणा गरे।

बिडेनले शुक्रबार भने कि शिखर सम्मेलनमा १०० भन्दा बढी विश्व नेताहरूले गरेका प्रतिबद्धताहरूले विश्वभर बढ्दो निरंकुशताको बिरूद्ध पछाडि धकेल्नेछन्, भ्रष्टाचारसँग लड्नेछन् र मानव अधिकारको प्रवर्द्धन गर्नेछन्।

“यसले विश्वभर प्रजातन्त्रको फूल फुल्नको लागि बीउ उर्वर भूमिमा मद्दत गर्नेछ,” उनले शिखर सम्मेलनको समापन भाषणमा भने।

ट्रेजरीले शुक्रबार चिनियाँ आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्स कम्पनी सेन्सटाइमलाई “चिनियाँ सैन्य(औद्योगिक जटिल कम्पनीहरू” को सूचीमा थप्यो, यसले अनुहार पहिचान कार्यक्रमहरू विकसित गरेको आरोप लगाएको छ जसले जातीय उइघुरहरूको पहिचानमा विशेष ध्यान केन्द्रित गर्दै लक्ष्यको जातीय निर्धारण गर्न सक्छ।

नतिजाको रूपमा, कम्पनी अमेरिकी लगानीकर्ताहरूको लागि लगानी प्रतिबन्ध अन्तर्गत पर्नेछ। सेन्सटाइम प्रारम्भिक सार्वजनिक निष्कासन ९आईपीओ० मा १।५ अर्ब शेयर बिक्री गर्न नजिक छ।

यस हप्ताको सुरुमा ट्रेजरी प्रतिबन्धको समाचार पछि, कम्पनीले हङकङको स्टक एक्सचेन्जसँग योजनाबद्ध ग्क्ठटठ मिलियन ९४ब्ज्ञ।ज्ञ बिलियन० प्रस्तावको भाग्यको बारेमा छलफल गर्न थाल्यो, यस विषयमा प्रत्यक्ष ज्ञान भएका दुई व्यक्तिले भने।

संयुक्त राष्ट्रका विज्ञहरू र अधिकार समूहहरूले अनुमान गरेका छन् कि चीनको सुदूरपश्चिमी क्षेत्र सिनजियाङमा हालैका वर्षहरूमा मुख्यतया उइगुर र अन्य मुस्लिम अल्पसंख्यकका सदस्यहरू दश लाख भन्दा बढी मानिसहरूलाई शिविरहरूको विशाल प्रणालीमा हिरासतमा राखिएको छ।

चीनले सिनजियाङमा दुव्र्यवहारलाई अस्वीकार गर्छ तर अमेरिकी सरकार र धेरै अधिकार समूहहरूले बेइजिङले त्यहाँ नरसंहार गरिरहेको बताउँछन् ।