पाकिस्तानी रुपैयाँको तुलनामा अमेरिकी डलरको मूल्यमा उतारचढाव

काठमाडौं । इन्टर-बैंक ट्रेडिङमा पाकिस्तानी रुपैयाँको तुलनामा अमेरिकी डलरको मूल्य शुक्रबार घट्यो ।

कारोबार सुरु भएसंगै ग्रीनब्याकले पहिले ११ पैसा गुमायो ,त्यसपछि केही घण्टापछि आफ्नो घाटा पूर्ति गर्दै पाकिस्तानी मुद्राको तुलनामा ३९ पैसा बढ्यो । तथापि, दिउँसो, अमेरिकी डलर फेरि एक प्रवेश गरे र आफ्नो सबै लाभ र अर्को छ हराएको पैसा को विरुद्ध रुपैयाँ ।

शुक्रबार कारोबार सुरु भएसंगै अमेरिकी डलरको तुलनामा पाकिस्तानी रुपैयाँको भाउ अलिकति बढेको थियो किनभने ग्रीनब्याकले आफ्नो भाउ ११ पैसाले घटाएको थियो तर अमेरिकी डलरले पछाडी हिर्काउन समय खेर नाफाल्दै घाटा पूर्ति गर्दै थप ३९ रुपैयाँ माथि गयो ।

पछि, सबै लाभ र अर्को छ गुमाउने पछि पैसा अमेरिकी डलर अन्तर(बैंक व्यापार रु।१७७।५५ मा कारोबार भइरहेको थियो । हिजो डलरको दर रु।१७७।६१ थियो।

निर्दयी अमेरिकी डलरले बिहीबार इन्टर(बैंक ट्रेडिङको क्रममा पाकिस्तानी रुपैयाँलाई चरणबद्ध रूपमा हान्यो र रु।१७८ को सबै समयको उच्चमा पुग्यो । जब व्यापार खुल्यो, ग्रीनब्याक तुरुन्तै २७ पैसाले बढ्यो पछि यसले यसको लाभलाई ५७ पैसामा पुर्‍यायो, जसले पाकिस्तानी रुपैयाँको बिरूद्ध यसको निरन्तर वृद्धिलाई ऐतिहासिक कीर्तिमान बनाएको थियो। तर अघिल्लो दिन अमेरिकी डलर १७७।६१ रुपैयाँमा बन्द भएको थियो ।

अमेरिकी मुद्राले पछिल्लो सात महिनामा रु। २५।७२ ले वृद्धि गरेको छ किनकि गत मे २१, २०२१ मा ग्रीनब्याक रु १५२।२८ मा थियो।

महँगो डलरले पाकिस्तानलाई आयातमा बढी खर्च गर्नुपर्ने र यसले देशको वैदेशिक ऋणमा पनि रु तीन हजार अर्ब रुपैयाँ थपेको आर्थिक विज्ञहरुको भनाइ छ ।

साताको अन्त्यमा पाकिस्तानले साउदी सरकारबाट ३ अर्ब डलर प्राप्त गरेपछि रुपैयाँले बलियो प्रदर्शन गर्ने अपेक्षा गरिएको थियो।