अमेरिकाले चीन, म्यानमार र उत्तर कोरियामाथि मानवअधिकार प्रतिबन्ध लगाएको छ

  • अमेरिकाले मानवअधिकार उल्लङ्घनमा चीन, म्यानमार, उत्तर कोरिया, बंगलादेशसँग जोडिएका व्यक्ति, संस्थाहरूलाई निशाना बनाउँछ
  • म्यानमार प्रतिबन्धहरू बेलायत र क्यानडासँग समन्वय गरिएको छ
  • कार्यहरू मानव अधिकार दिवसमा आउँछन् र लोकतन्त्रका लागि बिडेनको शिखर सम्मेलन समाप्त हुन्छ
  • चिनियाँ आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्स कम्पनी सेन्सटाइम कालोसूचीमा परेको छ

वासिङ्टन: संयुक्त राज्य अमेरिकाले शुक्रबार चीन, म्यानमार, उत्तर कोरिया र बंगलादेशसँग सम्बन्धित दर्जनौं व्यक्ति र संस्थाहरूमाथि मानवअधिकार सम्बन्धी व्यापक प्रतिबन्ध लगाएको छ र चिनियाँ आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्स कम्पनी सेन्सटाइम समूहलाई लगानीको कालोसूचीमा थपेको छ ।

क्यानडा र युनाइटेड किंगडम म्यानमारमा मानवअधिकार हनन सम्बन्धी प्रतिबन्धहरू लगाउन संयुक्त राज्य अमेरिकामा सामेल भए , जबकि वाशिंगटनले पनि राष्ट्रपति जो बाइडेनको प्रशासनमा उत्तर कोरियामा पहिलो नयाँ प्रतिबन्धहरू लगाए र म्यानमारका सैन्य संस्थाहरूलाई निशाना बनाए, मानवअधिकार चिन्ह लगाउने कार्यमा।

“हाम्रो आजका कार्यहरू, विशेष गरी युनाइटेड किंगडम र क्यानडासँगको साझेदारीले सन्देश दिन्छ कि विश्वभरका लोकतन्त्रहरूले राज्यको शक्तिको दुरुपयोग गरी पीडा र दमन गर्नेहरू विरुद्ध कारबाही गर्नेछन्,” उप-कोष सचिव वाली अडेमोले भने।

वाशिंगटनमा रहेको चिनियाँ दूतावासले अमेरिकी कदमलाई “चीनको आन्तरिक मामिलामा गम्भीर हस्तक्षेप” र “अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्धलाई नियन्त्रित गर्ने आधारभूत मान्यताहरूको गम्भीर उल्लङ्घन” भनी निन्दा गरेको छ।

दूतावासका प्रवक्ता लिउ पेंग्युले भने कि यसले “चीन-अमेरिका सम्बन्धमा गम्भीर हानि” गर्नेछ र वाशिंगटनलाई निर्णय फिर्ता लिन आग्रह गरेको छ।

“यदि अमेरिकाले लापरवाहीपूर्वक काम गर्छ भने, चीनले दृढतापूर्वक प्रहार गर्न प्रभावकारी कदम चाल्नेछ,” विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता वाङ वेनबिनले सोमबार दैनिक ब्रीफिंगमा भने।

संयुक्त राष्ट्र संघमा उत्तर कोरियाली मिशन र म्यानमार र बंगलादेशका वाशिंगटन दूतावासहरूले टिप्पणीको लागि अनुरोधलाई तुरुन्तै प्रतिक्रिया दिएनन् ।

उपायहरू प्रतिबन्धहरूको राफ्टमा भर्खरको हो जुन बिडेनको दुई दिने लोकतन्त्रको लागि भर्चुअल शिखर सम्मेलनसँग मिल्दोजुल्दो छ, जहाँ उनले विश्वभर प्रजातन्त्रलाई बलियो बनाउन पहल गर्ने र संयुक्त राज्य अमेरिकामा लोकतन्त्र समर्थक कानूनको समर्थन गर्ने घोषणा गरे।

बिडेनले शुक्रबार भने कि शिखर सम्मेलनमा १०० भन्दा बढी विश्व नेताहरूले गरेका प्रतिबद्धताहरू विश्वभर बढ्दो निरंकुशताको बिरूद्ध पछाडि धकेल्नेछन्, भ्रष्टाचारसँग लड्नेछन् र मानव अधिकारको प्रवर्द्धन गर्नेछन्।

“यसले विश्वभर प्रजातन्त्र फुल्नको लागि बीउ उर्वर भूमिमा मद्दत गर्नेछ,” उनले शिखर सम्मेलनको समापन भाषणमा भने ।

ट्रेजरीले शुक्रबार चिनियाँ आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्स कम्पनी सेन्सटाइमलाई “चिनियाँ सैन्य-औद्योगिक जटिल कम्पनीहरू” को सूचीमा थप्यो, यसले अनुहार पहिचान कार्यक्रमहरू विकसित गरेको आरोप लगाउँदै लक्ष्यको जातीय पहिचान गर्न सक्ने विशेष फोकसको साथ, जातीय उइघुरहरू पहिचान गर्न ।

नतिजाको रूपमा, कम्पनी अमेरिकी लगानीकर्ताहरूको लागि लगानी प्रतिबन्ध अन्तर्गत पर्नेछ । सेन्सटाइम प्रारम्भिक सार्वजनिक निष्कासन (आईपीओ) मा १.५ अर्ब शेयर बिक्री गर्न नजिक छ। यस हप्ताको सुरुमा ट्रेजरी प्रतिबन्धको समाचार पछि, कम्पनीले हङकङको स्टक एक्सचेन्जसँग योजनाबद्ध $७६७ मिलियन प्रस्तावको भाग्यको बारेमा छलफल गर्न थाल्यो, यस विषयमा प्रत्यक्ष ज्ञान भएका दुई व्यक्तिले भने।

सेन्सटाइमले शनिबार एक विज्ञप्तिमा भन्यो कि यसले “यससँग सम्बन्धित पदनाम र आरोपहरूको कडा विरोध गर्दछ,” आरोपहरूलाई “निराधार” भन्दै।

कम्पनीले भन्यो, “हामीले हाम्रो व्यवसायको सम्बन्धमा लागू हुने कानून र नियमहरूको पालना गरेका छौं जहाँ हामीले व्यवसाय सञ्चालन गर्दछौं।

संयुक्त राष्ट्रका विज्ञहरू र अधिकार समूहहरूले अनुमान गरेका छन् कि चीनको सुदूरपश्चिमी क्षेत्र सिनजियाङमा हालैका वर्षहरूमा मुख्यतया उइगुर र अन्य मुस्लिम अल्पसंख्यकका सदस्यहरू दश लाख भन्दा बढी मानिसहरूलाई शिविरहरूको विशाल प्रणालीमा हिरासतमा राखिएको छ।

चीनले सिनजियाङमा दुव्र्यवहारलाई अस्वीकार गर्छ तर अमेरिकी सरकार र धेरै अधिकार समूहहरूले बेइजिङले त्यहाँ नरसंहार गरिरहेको बताउँछन्।

म्यानमार, उत्तर कोरिया

ट्रेजरीले भन्यो कि यसले म्यानमारका दुई सैन्य संस्था र सेनाको लागि भण्डार प्रदान गर्ने संस्थामा प्रतिबन्ध लगाएको छ। रक्षा उद्योग निदेशालय, लक्षित संस्थाहरू मध्ये एक, सेना र पुलिसका लागि हतियारहरू बनाउँछ जुन सेनाको फेब्रुअरी 1 को विपक्षीहरूमाथि क्रूर क्र्याकडाउनमा प्रयोग गरिएको थियो।

ट्रेजरीले चार क्षेत्रीय मुख्य मन्त्रीहरूलाई पनि निशाना बनाएको थियो, जसमा म्यो स्वे विन, जो बागो क्षेत्रमा जन्टाको प्रशासनको प्रमुख थिए जहाँ ट्रेजरीले अप्रिलमा एकै दिनमा कम्तिमा 82 जना मारिएका  थिए।

क्यानडाले म्यानमारको सैन्य सरकारसँग सम्बद्ध चार संस्थाहरू विरुद्ध प्रतिबन्ध लगाएको छ भने युनाइटेड किंगडमले सेना विरुद्ध नयाँ प्रतिबन्धहरू लगाएको छ।

फेब्रुअरी १ ​​मा सेनाले नेतृ आङ सान सुकी र उनको सरकारलाई अपदस्त गरेपछि म्यानमार संकटमा फस्यो, शहर र सहरहरूमा दैनिक विरोध प्रदर्शन र सेना र जातीय अल्पसंख्यक विद्रोहीहरू बीचको सीमा क्षेत्रमा लडाइँ भयो।

असिस्टेन्स एसोसिएसन फर पोलिटिकल प्रिजनर्स (एएपीपी) अनुगमन समूहका अनुसार विपक्षीहरूलाई कुचल्न खोजिरहेका जंटा फोर्सहरूले १,३०० भन्दा बढी व्यक्तिको हत्या गरेका छन्।

अभियान समूह ग्लोबल विटनेसले म्यानमारको प्राकृतिक ग्यास उद्योग, जुन्टाका लागि विदेशी मुद्राको प्रमुख स्रोतलाई लक्षित गर्न यी उपायहरू असफल भएको र “सैनिक जन्टाको तल्लो रेखालाई भौतिक रूपमा प्रभाव पार्ने सम्भावना छैन।”

ट्रेजरीले उत्तर कोरियाको सेन्ट्रल पब्लिक प्रोसिक्युटर्स अफिसका साथै पूर्व सामाजिक सुरक्षा मन्त्री र हालै जनसशस्त्र बलका मन्त्री रि योङ गिललाई पनि कालोसूचीमा राखेको छ। यसले उत्तर कोरियाबाट कामदार निकासी गर्न सहयोग पुर्‍याउन रुसी विश्वविद्यालयलाई पनि निशाना बनाएको थियो।

उत्तर कोरियाले लामो समयदेखि आफ्नो हतियार कार्यक्रमहरूमा लगाइएको अमेरिकी र अन्तर्राष्ट्रिय प्रतिबन्धहरू हटाउन खोजेको छ र यसको विरुद्धमा शत्रुतापूर्ण नीतिको प्रमाणको रूपमा आफ्नो मानवअधिकार रेकर्डको अमेरिकी आलोचनाको निन्दा गरेको छ।

बिडेन प्रशासनले उत्तर कोरियालाई बारम्बार आफ्नो आणविक र क्षेप्यास्त्र कार्यक्रममा वार्तामा संलग्न हुन आह्वान गरेको छ, सफलता बिना।

अमेरिकी विदेश मन्त्रालयले शुक्रबार पनि चीन, बेलारुस र श्रीलंकाका अधिकारीहरूसहित १२ जनालाई संयुक्त राज्य अमेरिका यात्रा गर्न प्रतिबन्ध लगाएको छ।