चीनले आफ्नो शक्ति सामु विश्व समुदायलाई निरीह बनाउदै

काठमाडौं । चीनले आफ्नो शक्ति सामु विश्व समुदायलाई निरीह बनाइरहेको सबैले मानेका छन । उसको प्रविधि विकासले कतिपय असम्भव कुराहरुलाई सम्भव देखाइसकेको छ । यसरी आधुनिक युगको अग्रणी राष्ट्र चीनको उग्र प्रविधिमोहले विश्व समुदायलाई चिंतित बनाएको छ । शुरुमा विश्वकै शक्तिशाली अमेरिकी लालनपालनमै हुर्केको चीन अहिले उसकै लागि सबभन्दा बढी घातक हुंदै गएको देखिन्छ । र चीनमाथी सबभन्दा बढी असुरक्षित पनि अमेरिका नै महसुस गरिरहेको बुझ्न गार्हो छैन ।
चीनीया गतिविधि माथि सुक्ष्म अनुसंधान गर्ने अमेरिकी काउन्टरइन्टेलिजेन्स अधिकारीहरूले दाबी गर्छन् कि चीनले जैविक प्रविधिलाई हतियार बनाउँदैछ र सम्भावित आपत्तिजनक प्रयोगको लागि “मस्तिष्क-नियन्त्रण हतियार” को विकास गरिरहेको छ।
वाणिज्य सचिव जीना रेमन्डोका अनुसार एसियाली राष्ट्रले “आफ्ना मानिसहरूमाथि नियन्त्रण कायम गर्न” प्रयासमा निगरानी र ट्र्याकिङका लागि जैविक प्रविधिहरू प्रयोग गर्ने छनौट गरेको छ।

एक वरिष्ठ अमेरिकी अधिकारीले पनि चीनले जीन सम्पादन, मानव कार्यसम्पादन वृद्धि र मस्तिष्क-मेसिन इन्टरफेस लगायतका भविष्यका सैन्य अनुप्रयोगहरू विकास गर्न उदयीमान जैविक प्रविधिहरू प्रयोग गरिरहेको दाबी गरेका छन ।अमेरिकी वाणिज्य र ट्रेजरी विभागहरूले पहिले नै एकेडेमी अफ मिलिटरी मेडिकल साइन्सेस (एएमएमएस) र 11 सम्बद्ध अनुसन्धान संस्थानहरूलाई चिनियाँ सेनालाई टेक्नोलोजीलाई थप परिभाषित नगरी “कथित मस्तिष्क-नियन्त्रण हतियार” विकास गर्न मद्दत गरेकोमा निर्यात कालोसूचीमा राखेका छन्।

मस्तिष्क-नियन्त्रण हतियार भनेको AMMS अधिकारीले लडाई सञ्चालनको क्रममा मानव चेतनामा हस्तक्षेप गर्ने र नियन्त्रण गर्ने कुनै पनि उपकरणको वर्णन गर्न प्रयोग गर्ने शब्द हो।

“आजको कार्यले चीनको रक्षा र निगरानी प्रविधि क्षेत्रका निजी फर्महरूले जातीय र धार्मिक अल्पसंख्यक समूहका सदस्यहरूलाई दमन गर्ने सरकारको प्रयासलाई सक्रिय रूपमा सहयोग गरिरहेको छ भनेर प्रकाश पार्छ,” शीर्ष ट्रेजरी अधिकारी ब्रायन नेल्सनले एर अन्तराष्ट्रिय समाचार संस्था लाई भनेका छन ।

त्यसपछि वाशिंगटनमा रहेको चिनियाँ दूतावासले शुक्रबार एक विज्ञप्ति जारी गर्दै अमेरिकी सरकारले हालैका कार्यहरूलाई स्वतन्त्र व्यापार नियमहरूको उल्लङ्घन गर्ने “अनावश्यक दमन” भनेको छ।

दूतावासका प्रवक्ता लिउ पेन्ग्युले चीनमा जैवप्रविधि सम्बन्धी विकास सधैं आफ्नो जनताको “हितका लागि” भएको र अमेरिकी दाबीहरू “पूर्ण रूपमा आधारहीन” छन् भनी व्याख्या गरे।

चिनियाँ अधिकारीहरूले पुष्टि गरे कि बेइजिङले चिनियाँ अनुसन्धान संस्थाहरूको हितलाई समर्थन गर्न “सबै आवश्यक उपायहरू” लिनेछ ।

यसको अर्थ प्रष्ट छ, की चीनले आफ्नो योजना र गतिविधिमा कुनै पुनर्विचार गर्न आवश्यक ठानेको छैन । केवल आफ्नो महत्वाकांक्षी योजनाहरुको शतप्रतिशत कार्यान्वयनमा आस्था राख्ने चीनले न त कहिल्यै कसैको वास्ता गरेको छ, न त गर्ने संकेत नै दिएको छ ।
पूर्णकालिक व्यापारिक