चाँडै रुस र चीन बीच स्वार्थको द्वन्द्व र घर्षण बिन्दुका कारण बिग्रने !

काठमाडौं ।  भूराजनीतिक विचारधारा भए पनि पुटिन भारतमा एक बिन्दुभन्दा माथि जान सक्दैनन् । रुसको कुनामा भारत चाहन्छन् किनभने चाइनासँगको सम्बन्ध चाँडै नै स्वार्थको द्वन्द्व र घर्षण बिन्दुका कारण बिग्रने आशा छ।  त्यसमध्ये प्राकृतिक स्रोतसाधनले धनी साइबेरिया चोरेर चिनियाँ कब्जाको रुसी डर पनि हो।  चीनसँग सीमा जोडिएको साइबेरियन जिल्लाहरूमा चिनियाँ साना व्यापारीहरू र कामदारहरूको बाढीले स्थानीय रूसी पत्नीहरूसँग बसोबास गरिरहेको छ, र रूसी सुदूर पूर्वमा ठूलो खाडलहरू बसोबास गर्नेहरूको नयाँ नस्ल होइन तर फलस्वरूप जनसंख्या वृद्धि हो।  बेइजिङको मागलाई दबाउन रुसी भूभागको त्यो भागमा चिनियाँ मूलका बहुसंख्यक मानिसहरू हुन सक्छन्।  बेइजिङ, आखिर, एक चिनियाँ सम्राट वा तिनका दूत जो ऐतिहासिक घटनाको संकेत गर्न माहिर छन्, धेरै पहिले भ्लादिभोस्टोक आइपुगे र साइबेरियाको उत्तरमा “नाइन ड्यास लाइन” कोरेका थिए वा जे भए पनि, कसलाई थाहा छ!  – चीन मा एक प्रमुख डोमेन को रूप मा दावी !!  कसले भन्छ कि यो हुँदैन?  तथापि, यो एउटा दुःस्वप्नको सम्भावना हो जसको बारेमा धेरै रूसी रणनीतिकारहरू चिन्तित छन्।

 गिरावटको अर्को सम्भावित कारण मध्य एशिया हो।  बेइजिङले मध्य एसियाली गणतन्त्रलाई चीनको आर्थिक कैदी बनाउँदै रेल, सडक, हवाई र दूरसञ्चार कनेक्टिभिटी परियोजनाहरूमा व्यापक व्यावसायिक लगानी मार्फत आफ्नो बीआरआई (बेल्ट रोड इनिसिएटिभ) उद्देश्यहरूलाई द्रुत गतिमा अगाडि बढाउँदैछ।  यसले मस्कोको डर बढाउँछ कि चीन नियन्त्रण गर्न धेरै छिटो बढिरहेको छ।  यो एउटा मुद्दा हो जहाँ रसियाको चासो भारत र संयुक्त राज्य अमेरिकासँग मिल्छ, जसमध्ये कुनै पनि चीनले एसियाको अर्थतन्त्रमा प्रभुत्व जमाउन चाहँदैन, मध्य एसिया पनि, जहाँ अन्ततः “लागूपदार्थ-आतंकवादी” अफगानिस्तान हुन सक्छ, एक “विदेशी [पाकिस्तान] आणविक हुन सक्छ। हतियार।” साथ” र भारतको।  त्यस क्रममा, चीनको सहायक नदीको स्थिति नौ पिन जस्तै हुन्छ।