वालमार्ट लगायतका पश्चिमा कम्पनीलाई चाइना डिलेमाको सकस !

काठमाडौं ।  “वालमार्टले चीनको जनआक्रोशसँग संघर्ष गरिरहेको छ जब देशका नेटिजन्सहरूले कम्पनीलाई चीनको सिनजियाङ क्षेत्रका उत्पादनहरू स्टक गर्न असफल भएको आरोप लगाए, जहाँ सरकारले ठूलो संख्यामा टर्किक उइघुर अल्पसंख्यकहरूलाई कैद गरेको छ। यसको अनुहारमा, यो कुनै नयाँ कुरा होइन।  : चीनमा विदेशी कम्पनीहरूले वर्षौंदेखि आवधिक बहिष्कारको सामना गर्दै आएका छन्। तर त्यो तथ्यले चीनको राजनीतिक र आर्थिक वातावरणमा गहिरो परिवर्तनहरू लुकाउँछ। यदि तिनीहरूले निरन्तरता पाए भने, उपभोक्ता कम्पनीहरूको चीनमा लगानी गर्ने आवश्यकताको बारेमा लामो समयदेखिको अनुमान – वा विश्वव्यापी रूपमा पछाडि छोडिनेछ।  खुलासा गर्न सुरु गर्नुहोस्। चीनमा राजनीतिक रूपमा टिङ्ग गरिएको उपभोक्ता बहिष्कारको लामो इतिहास छ… हालसालै, H&M र अन्य विदेशी कपडा ब्रान्डहरूले नेटिजन्सहरूको दबाबको सामना गर्नु परेको छ — कम्युनिष्ट युथ लिग जस्ता आधिकारिक अंगहरूबाट थप प्रोत्साहनको साथ — उनीहरूले सोर्सिङ बन्द गरेपछि।  सिनजियाङ क्षेत्रमा अमेरिका र युरोपले सिन्जियामा मानवअधिकार हननमा संलग्न संस्थाहरूमाथि प्रतिबन्ध लगाएपछि  व्यापक नजरबन्द, नसबंदी र हजारौं धार्मिक स्थलहरू ध्वस्त पार्ने कार्य सहित… चीनमा धेरै पश्चिमी ब्रान्डहरूको वातावरण स्पष्ट रूपमा अझ बढी भरिएको छ, ठोस सुधारको सम्भावना कम छ।

    H&M मात्र लक्षित थिएन – यो अलिबाबा र Baidu जस्ता कम्पनीहरूले चिनियाँ इन्टरनेटबाट कम वा कम मेटाइएको थियो।  चिनियाँ सरकारको मानवअधिकार उल्लङ्घनप्रति अमेरिकी सांसदहरू र पश्चिमी जनताको बढ्दो ध्यान हट्ने सम्भावना देखिँदैन।  यसैबीच चिनियाँ जनतामा राष्ट्रवादी भावना – र अधिकारीहरूको कडा बयानबाजी प्रयोग गर्ने इच्छा – विरलै बढी स्पष्ट देखिन्थ्यो।

     चीनमा पश्चिमी कम्पनीहरू विरुद्ध यी ‘पुश’ कारकहरू तीव्र हुँदै जाँदा, ‘पुल’ कारकहरू कम हुँदैछन्।  बढ्दो ऋणको विषाक्त संयोजनको लागि धन्यवाद, कोभिड-१९ को प्रारम्भिक महिनाहरूमा गुमेको आम्दानी, उच्च आवास मूल्यहरू, साना कोभिड-१९ प्रकोपहरू रोक्नको लागि बारम्बार कठोर उपायहरू र केही द्रुत रूपमा बढ्दो सेवाहरूमा क्रूर क्र्याकडाउन।  इन्टरनेट टेक्नोलोजी र रियल इस्टेट जस्ता क्षेत्रका रोजगारदाताहरू, चिनियाँ उपभोग वृद्धि विरलै कमजोर देखिएको छ र युवा बेरोजगारी जिद्दी रूपमा उच्च रहेको छ … यदि चिनियाँ उपभोग वृद्धि जिद्दी रूपमा कमजोर रह्यो भने, लागत-लाभको गणना छिट्टै परिवर्तन हुन सक्छ।

   एक जापानी थिंकट्याङ्कले हालै चीनले अमेरिकालाई उछिनेर सन् २०२९ देखि २०३३ सम्मको मिति लम्बाएको छ। यस प्रकारको स्थगनहरू अहिले एउटा विशेषता भइसकेका छन्, र थप हुनेछन्।

 यसको लगानी दर यूएसएसआर र जापानको चरम सीमामा रहेको भन्दा GDP को 10 प्रतिशत बिन्दुहरू उच्च छ, र पूँजीको गलत विनियोजन र असक्षमता, र व्यापक ऋण सेवा समस्याहरूसँग जोडिएको छ।

 ।  चीनको ६० ट्रिलियन डलरको रियल इस्टेट क्षेत्र जीडीपीको चार गुणा हो र वार्षिक वृद्धिको एक चौथाई तिहाइ हो।  यसले वर्षौंको अप्ठ्यारो समायोजनको सामना गर्दछ, कम से कम विकासकर्ताहरूले ऋण कटौती गरेपछि, पहिलो पटक खरीददारको उमेर समूह अनुबंधहरू, र सम्भवतः घर जग्गा मूल्यहरू घटेको रूपमा।