भिडियो गेम उद्योगमा अधिनायकवादको तिर्छे नजर, राजनीतिक अभिष्ट पुर्तिका लागि दुरुपयोग हुन सक्ने

काठमाडौं ।  भिडियो गेमको क्रेज एउटा पुस्तालाई नै आफ्नो अधीनस्थ पारिसकेको छ । तिनिहरुमध्ये अधिकांश चैं राजनीतिक खेल प्रति अनभिज्ञ छन । “भिडियो गेम नखेल्नेहरूले पनि अधिनायकवादी सरकारहरूले उद्योगमा चासो लिने बारे चिन्तित हुनुपर्छ। किनभने अधिनायकवादी देशहरूमा अधिकांश अधिकारीहरू ठ्याक्कै दक्ष गेमरहरू छैनन्, भिडियो गेमहरू इन्टरनेटको दुर्लभ कुना हो जहाँ मानिसहरू बस्छन्।  देशहरूले अफलाइन समस्यामा पर्न सक्ने विचारहरू व्यक्त गर्न सक्छन्। ‘यदि म तानाशाह भएको भए, म पक्कै पनि भिडियो गेम उद्योगलाई कडा नियन्त्रणमा राख्न चाहन्छु’, एरिक रोबर्टसन, लामो समयदेखि भिडियो गेम निर्माता जसले द्विवार्षिक नेतृत्व गर्दछ।  तीव्र गतिमा भूराजनीतिक टकराव भिडियो गेम उद्योगको लागि विशेष रूपमा तीव्र महसुस हुन्छ, यसको काल्पनिक युद्धहरू, नायकहरू, र विभिन्न राष्ट्रियताका खलनायकहरू…विश्वभरका भिडियो गेम सिर्जनाकर्ताहरूले अब राजनीतिक रूपमा हानिकारक सामग्री गठन गर्ने ईश्वरीय प्रयास गर्नुपर्छ। यो सजिलो छ।  यसले कहाँ पुर्‍याउँछ भनेर हेर्नको लागि: सिर्जनाकर्ताहरूले यसलाई चिनियाँ अधिकारीहरू र खरिदकर्ताहरूलाई असन्तुष्ट पार्ने डरले सुरक्षित रूपमा खेल्नेछन्, जसको परिणाम कम रोमाञ्चक हुने निश्चित छ ।

 असासिन्स क्रीडको (Assassin’s Creed)  का नायक, Ezio Auditore, एक बिन्दुमा भन्छन्, ‘केही चाहनाले तपाईंलाई त्यो पाउने अधिकार दिँदैन’।  अडिटोर पुनर्जागरण युग इटालीमा बस्छन्, तर एक अधिनायकवादी शासनले उनको टिप्पणीलाई समकालीन भूराजनीतिको प्रतिबिम्बको रूपमा लिन सक्छ।  यसलाई उदाहरणका लागि, चीनलाई ताइवान लिने अधिकार छैन भन्ने तथ्यलाई सन्दर्भको रूपमा व्याख्या गर्न सकिन्छ।  भिडियो गेम सिर्जनाकर्ताहरूको पीडाको कल्पना गर्नुहोस् जब उनीहरूले असासिन्स क्रीडको नयाँ संस्करणहरू सिर्जना गर्ने प्रयास गर्छन्, र वास्तवमा अन्य खेलहरू, अति जोसिलो चिनियाँ अधिकारीहरूको संवेदनशीलताको दुरुपयोग नगरी हुने रैछन।

 यदि अधिनायकवादी देशहरूमा गेमरहरूले उनीहरूको इन्टरनेटको कुना अब स्वतन्त्रताको अवशेष नभएको महसुस गर्छन् भने के हुन्छ?  पछिल्ला केही महिनाहरूले देखाउँछन् कि २१ औं शताब्दीको गेमिङ उद्योगले परीक्षण गर्न लागेको छ।  वास्तवमा, विभिन्न खलनायकहरूसँग लड्दै छुट्टिहरू बिताउने योजना बनाउनेहरूले उइघुर, ताइवान वा पेंग शुआईको दुर्दशाको बारेमा सन्देशहरू सावधानीपूर्वक प्रसारित गरेर परिवर्तनशील बजारको मूल्याङ्कन गर्न थाल्छन्।”

केही अधिनायकवादी राज्यसत्ताले आफ्नो अभीष्ट पूर्ति का लागि पनि गेमरहरुको क्रेजलाई दुरुपयोग गरेको हुन सक्छ । जसबाट बच्न अहिलेका युवा पुस्ता पनि वर्तमान भु-राजनीति र त्यसको प्रभावका बारेमा सचेत हुन जरुरी छ ।