शेयर गर्नु होस

वासिङटन । अस्ट्रेलियामा चीनप्रतिको दृष्टिकोण नकारात्मक हुने क्रम उच्चरुपमा वृद्धि भइरहेको एक अध्ययनले देखाएको छ ।

प्यु रिसर्च सेन्टरले गरेको नयाँ सर्वेक्षण अनुसार अस्ट्रेलियामा एसियाली मुलुक चीनप्रतिको नकारात्मक दृष्टिकोणहरु बढ्दै छन् ।

अस्ट्रेलिया, बेलायत, जर्मनी, नेदरल्याण्ड, स्वीडेन, संयुक्त राज्य अमेरिका, दक्षिण कोरिया, स्पेन, फ्रान्स, क्यानडा, इटली, जापान, बेल्जियम र डेनमार्कलगायत १४ देशहरूमा गरिएको सर्वेक्षण मंगलबार सार्वजनिक गरेको थियो ।

अस्ट्रेलियामा चीनप्रति नकारात्मक धारणा सबैभन्दा बढेको छ । जहाँ ८१ प्रतिशतले भने चीनप्रति असन्तुष्ट भएको प्रतिक्रिया जनाएका छन् भने २४ प्रतिशतले वृद्धि भइरहेको छ । अमेरिकामा चीनप्रति नकारात्मक दृष्टिकोण २० प्रतिशत बढेको छ जब राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पले पदभार ग्रहण गरिसकेपछि गत वर्षदेखि १३ अंकले बढेको देखाएको छ ।

अस्ट्रेलियाले कोरोना भाइरसको उत्पत्तिमा अन्तर्राष्ट्रिय अनुसन्धानको आह्वान गरेपछि बढेको तनावसँगै यो वृद्धि भएको देखिएको छ । अस्ट्रेलियाले जौ, गाईको मासु र रक्सीको आयातमा प्रतिबन्ध लगाउँदै चीनले व्यापारको मोर्चामा ठूलो धक्का लागेको छ ।

अनुसन्धानका अनुसार चीनको कोभिड-१९ को प्रतिक्रियाको सबैभन्दा नकारात्मक समीक्षा एशिया क्षेत्रको तीन राष्ट्रबाट आएको हो । “जापान, साउथ कोरिया र अष्ट्रेलियामा सातभन्दा बढीले चीनले कोरोना भाइरस प्रकोपको सामना गर्न नराम्रो काम गरेको र प्रत्येक देशका चार-दश जनाभन्दा बढी व्यक्तिले उनीहरूले अत्यन्त नराम्रो काम गरेका छन् ।”

सर्वेक्षणका निष्कर्षमा गत १२ महिनामा चिनियाँ राष्ट्रपति सी जिनपिङको विश्वासमा कमी आएको छ र अमेरिकाले गरेको सर्वेक्षणमा ७७ जनाभन्दा बढी व्यक्तिले विश्‍वव्यापी मामिलामा सीईलाई “सही कुरा” गर्न आफूमा विश्वास नभएको भन्दै सर्वेक्षण गरेको छ ।

अनुसन्धान संस्थाका अनुसार, प्रतिकूल दृष्टिकोणमा भएको वृद्धिको आलोचना चीनले कसरी कोरोनाभाइरस महामारीको सामना गरिरहेको छ भन्ने बारे व्यापक आलोचना भइरहेको छ ।

“बेल्जियम, डेनमार्क, बेलायत, स्विडेन, क्यानडा, अमेरिका, अष्ट्रेलिया र जापानमा पनि चीनको बारेमा धेरै प्रतिकूल धारणा रहेको छ । बेलायत र अष्ट्रेलिया दुबैभन्दा यो उनीहरूको भन्दा दुई गुणा बढी छ । गत वर्ष चीनको धेरै प्रतिकूल दृष्टिकोण हो,” यसले थप रिपोर्ट गर्‍यो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *