कोराना महामारीकाबीच सरकारले बिद्यालय तथा बिश्वबिद्यालयको शिक्षा ध्वस्त बनाएको आरोप : कोइराला

18

काठमाडौं : शनिबार काठमाडौंमा आयोजित एक अन्तक्र्रिया कार्यक्रममा कोइरालले कोरोनाले लामो समय शैक्षिक क्षेत्रलाई प्रभाव पार्दा पनि कुनै बिकल्प नखोजेर सरकारले यस क्षेत्रलाई ध्वस्त बनाएको आरोप लगाउनुभएको हो । सरकारले अनलाईन शिक्षामा मात्र जोड दिएको तर अनलाईन शिक्षा मुलुकका सवै स्थानमा प्रभावकारी हुन नसकेको उहाले बताउनुभयो । कोरोना महामारीले निम्त्याएको यो अवस्थालाई बढीभन्दा बढी सिर्जनशील काममा लगाउन सकिने र शैक्षिकसत्रमा असर नपर्ने गरी व्यवहारिक ज्ञान, अनुसन्धानमूलक पढाई गर्नुपर्ने उहाले बताउनुभयो । शिक्षाविद् कोईरालाले बिद्यालयका शिक्षक र विश्वबिद्यालयहरु प्राध्यापकलाई जिम्मेवार बनाइ संश्लेषित पाठ्यक्रम तत्काल बनाउनुपर्ने र शैक्षिकसत्रको बाँकी समयमा त्यसलाई लागू गर्नुपर्ने सुझाव पनि दिनुभयो । त्यस्तै उहाले शिक्षा नीति नै परिवर्तन गर्नुपर्ने बेला आएको तर्क पनि गर्नुभयो ।
स्थानीयपालीकालाई अधिकार प्रदान गरि शिक्षा क्षेत्रको बिकास र यसक्षेत्रको मोडल तयार गर्न स्थानीयपालीकालाई जिम्मेवार बनाउनुपर्ने उहाले बताउनुभयो ।