Thursday, December 9, 2021
spot_img
Homeअन्तराष्ट्रियचीनलाई उसैको भासामा जवाफ दिन दक्षिण चीन सागरमा युद्धपोत तैनात

चीनलाई उसैको भासामा जवाफ दिन दक्षिण चीन सागरमा युद्धपोत तैनात

काठमाडौं । चीनलाई उसैको भाषामा जवाफ दिन, भारतले दक्षिण चीन सागरमा युद्धपोत तैनात गर्दै छ ।

भारतले दक्षिण चीन सागरमा चीनको प्रभाव घटाउन थालेको छ। भारतले पूर्वी एसियाली देशहरुसँगको सुरक्षा सम्बन्ध विस्तार गर्ने क्रममा अगस्तमा दक्षिण चीन सागरमा नौसेना टास्क फोर्स पठाउने भएको छ।

भारतीय सेना परम्परागत रूपमा चीनको बिरोध गर्न टाढिएको थियो तर लद्दाखमा आफ्नो सैनिकहरु बीच झडप पछि भारतीय सेना चीनसङ धेरै कडा रूपमा देखिएको छ। अमेरिकाले चीनको बिरुद्ध भारतलाई खुलेर समर्थन गरिरहेको छ।

भारत पूर्वी एशियाली देशहरु संग

नौसेनाले एक विज्ञप्तिमा प्रकाशित गर्दै चार जहाजहरु, एक निर्देशित मिसाइल विध्वंसक र एक फ्रिगेट मिसाइल सहित, दक्षिण पूर्व एशिया, दक्षिण चीन सागर र पश्चिमी प्रशान्तमा दुई महिनाको लागी तैनात गरिनेछ। यस तैनातीको बारेमा, नौसेनाले भन्यो कि यो परिचालन पहुँच, शान्तिपूर्ण उपस्थिति र समुद्री क्षेत्रमा राम्रो व्यवस्थाको सुनिश्चित गर्नको लागी मित्र देशहरु संग एकतालाई रेखांकित गर्न चाहन्छ।

तैनातीको बारेमा, नौसेनाले अझ स्पष्ट पारेको छ कि त्यस्ता समुद्री पहलहरु भारतीय नौसेना र मित्र राष्ट्रहरु बीच साझा समुद्री हित र समुद्री स्वतन्त्रताको प्रतिबद्धताको आधारमा तालमेल र समन्वय बढाउँछ । भारतिय नौसेनाले भारतीय जहाजहरु अमेरिका, जापान र अष्ट्रेलिया संग गुआमको तटमा वार्षिक संयुक्त युद्ध अभ्यासमा भाग लिनेछन् ।

चीनको विस्तारवादी नीति

पूर्वी एसियाली देशहरु दक्षिण चीन सागरमा चीनको दृष्टिकोणबाट धेरै चिन्तित छन्। दक्षिण चीन सागर पछिल्ला दिनहरुमा अमेरिका र चीन बिच बिग्रेको सम्बन्धको लागी एक फ्लैश प्वाइन्ट भएको छ। चीनले यस क्षेत्रका धेरै ठाउँहरुलाई अवैध रहेको दाबी गरेको छ, जुन पूर्वी एसियाली देशहरु र अमेरिकाले अस्वीकार गर्दै आएका छन्। अहिके भारत, अष्ट्रेलिया, जापान र अमेरिका मिलेर ” QUAD ” समूह गठन गरेको छन । जसको मुख्य उद्देश्य चीनको विस्तारवादी नीतिलाई लगाम लगाउनु हो। चीनले दक्षिण चीन सागरमा अमेरिका सहित अन्य देशहरुद्वारा युद्ध अभ्यासको आलोचना गर्ने गर्छ ।

जून २०२१ मा, एक अमेरिकी विमान वाहक समूह युएसएस रोनाल्ड रीगनको नेतृत्वमा एक नियमित मिशनमा दक्षिण चीन सागर पुगेको हो । एक ब्रिटिश वाहक समूह यस महिना फिलिपिन्स सागरमा अभ्यास गर्नको लागी तयारी गर्दै छ । एजेन्सीहरुको सहयोगमा

RELATED ARTICLES

Leave a Reply

- Advertisment -spot_img

भर्खरै प्रकाशित

उखुको मूल्य बढ्ने

Recent Comments

%d bloggers like this: