Monday, November 29, 2021
Google search engine
Homeअन्तराष्ट्रियअफ्रिकाबाट चीनमा वनस्पति तथा वन्यजन्तुहरूको अवैध तस्करी जारी

अफ्रिकाबाट चीनमा वनस्पति तथा वन्यजन्तुहरूको अवैध तस्करी जारी

शेयर गर्नु होस

औषधीय उपयोगका लागि अफ्रिकाबाट चीनमा वनस्पति तथा वन्यजन्तुहरूको अवैध तस्करी भइरहेको एडिएम क्यापिटल फाउन्डेसनको हालैको अनुसन्धान प्रतिवेदनमा देखिएको छ । इन्टरनेसनल फोरम फर राइट्स एन्ड सेक्युरिटसजलाई उद्धृत गर्दै फाउन्डेसनले परम्परागत चिनियाँ औषधिका लागि वन्यजन्तु तथा त्यसका अंगको तस्करी हुने गरेको जनाएको छ । फाउन्डेसनका अनुसार दश वर्षदेखि तस्करी भइरहेको छ ।

परम्परागत चिनियाँ औषधि मात्र नभएर गरगहना, फर्निचर उद्योग तथा मनोरञ्जनका लागि जनावर प्रदर्शन गर्ने उद्देश्यले पनि चीनतर्फ अफ्रिकाबाट वन्यजन्तुको अवैध व्यापार भएको फाउन्डेसनको दाबी छ । फाउन्डेसनले भनेको छ, ‘सर्कस, थिम पार्क, चिडियाघर, सफारी पार्कमा प्रदर्शनका लागि अफ्रिकी जंगलबाट लगिएका बाँदर, चितुवा, बाघ, गैँडा, सिंहको तस्करी दश वर्षदेखि निरन्तर भइरहेको छ । ’

यो सुरुमा चिनियाँ प्रयोगशालामा पुगेपछि आपूर्ति हुने गरेको छ । चिनियाँ परम्परागत औषधिको माग वार्षिक ४५ अर्ब डलरबराबरको रहेको फाउन्डेसनले जनाएको छ । विशेषगरी लोपोन्मुख हात्ती, बाघ, गैँडाजस्ता प्रजातिको अफ्रिकामा अवैध रूपमा सिकार हुने गरेको छ ।

ड्रग्स तथा अपराध अध्ययनसम्बन्धी संयुक्त राष्ट्रसंघीय कार्यालयका अनुसार ड्रग्सको कारोबारी गर्नेहरू नै अफ्रिकाबाट वन्यजन्तु तस्करी गर्ने कार्यमा संलग्न छन् । दक्षिण अफ्रिकामा रहेका चिनियाँ आपराधिक समूहहरूको हङकङको वगो सिंह होसँग सम्बन्ध रहेको छ । यो समूहले गैँडाको सिङ तस्करी गर्दै आएको पनि अनुसन्धानबाट खुल्न आएको छ । यही जुलाईमा गैँडाको सिङ, हात्तीको दाँत, घोडाको दाँतको तस्करी अभियोगमा चिनियाँ पतिपत्नीको नेतृत्वमा नाै सदस्यीय तस्कर गिरोहलाई मलाबीको अदालतले जेल सजाय सुनाएको छ ।

मोजाम्बिकमा पनि चीनतर्फ समुद्री घोडाका अंग तस्करी भएको अनुसन्धानमा देखिएको छ । पछिल्ला पाँच वर्षको आँकडाअनुसार जफत भएका कुल हात्तीका दाँतमध्ये ३२ प्रतिशत चीनमा तस्करी हुन लागेका थिए भने यो कार्यमा संलग्नहरूमध्ये २२ प्रतिशत चिनियाँ नागरिक थिए । एजेन्सी

RELATED ARTICLES

Leave a Reply

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

%d bloggers like this: