Thursday, December 9, 2021
spot_img
Homeअन्तराष्ट्रियभारतमा उत्पादन भएको कोरोना विरुद्ध खोप ( कोभ्यासिन खोप ) बिश्वकै सबै...

भारतमा उत्पादन भएको कोरोना विरुद्ध खोप ( कोभ्यासिन खोप ) बिश्वकै सबै भन्दा सफल खोप बन्ने चर्चा

 विश्वले अन्ततः भारतको स्वदेशी खोप, कोभ्याक्सिनको स्वीकार गरेको छ । विश्व स्वास्थ्य संगठनबाट स्वीकृति पाएपछि अहिले विश्वभर यसको स्वीकृति बढेको छ ।

भारत बायोटेकको कोभ्याक्सिन दुई देखि 18 वर्ष सम्मका बालबालिकालाई दिन सकिन्छ। अमेरिका र क्यानडामा भारत बायोटेकको साझेदार ओकुजेन इंकले शुक्रबार भने कि यसले कोभिड-१९ विरुद्धको खोप बालबालिकाका लागि प्रयोग गर्नका लागि अमेरिकी खाद्य तथा औषधि प्रशासन (एफडीए) मा निवेदन दिएको छ। ।

OcuGen ले नियामकलाई भन्यो कि यसको आवेदन भारत बायोटेक द्वारा भारतमा दुई देखि १८ वर्ष उमेर समूहका ५२६ बालबालिका र किशोरहरूमा गरिएको दोस्रो चरणको ‘क्लिनिकल ट्रायल’ को नतिजामा आधारित छ । खोपको प्रभावकारिता निर्धारण गर्न भारतमा करिब २५,८०० वयस्कहरूमा गरिएको तेस्रो चरणको अध्ययनको नतिजा पनि उद्धृत गरिएको छ।“बाल चिकित्सा प्रयोगको सन्दर्भमा, शंकर मुसुनुरी, सीईओ, सह-संस्थापक र बोर्ड, ओकुजेनका अध्यक्षले भने। अमेरिकामा आपतकालीन प्रयोगको लागि आवेदन दिनु भ्याक्सिनहरू उपलब्ध गराउन र COVID-19 महामारीसँग लड्न मद्दत गर्ने एउटा महत्त्वपूर्ण कदम हो। उनले भने कि केही अध्ययनहरूले सुझाव दिएका छन् कि मानिसहरू आफ्नो लागि र विशेष गरी आफ्ना बच्चाहरूको लागि खोपको छनोटमा थप विकल्पहरू चाहन्छन्। नयाँ प्रकारका खोपहरू उपलब्ध भएपछि, मानिसहरूले डाक्टरहरूसँग परामर्श गर्न र आफ्ना बच्चाहरूको लागि राम्रो निर्णय गर्न सक्षम हुनेछन्। भर्खरै विश्व स्वास्थ्य संगठन (WHO) ले कोभ्याक्सिनको आपतकालीन प्रयोगलाई अनुमोदन गरेको छ।

विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लुएचओ) को भ्याक्सिन स्वीकृत गर्न सिफारिसले अध्ययन वा व्यवसायको सिलसिलामा विदेश जाने योजनामा ​​रहेका हजारौं भारतीयहरूलाई राहतको प्रदान गरेको छ । वास्तवमा, डब्ल्यूएचओको आपतकालीन सूचीमा समावेश भ्याक्सिनहरू विश्वव्यापी रूपमा अत्यधिक प्रभावकारी र सुरक्षित मानिन्छन्। आपत्कालीन प्रयोगको लागि खोप सूचीकरणले विश्वका सबै देशहरूलाई खोप पासपोर्टमा भारतमा विकास गरिएको यो खोप समावेश गर्न अनुमोदन गर्न प्रेरित गर्नेछ। जसका कारण खोप लिने यात्रुले सम्बन्धित देशमा पुगेपछि क्वारेन्टाइनमा बस्नुपर्ने छैन । उनीहरुलाई कोरोना परीक्षणको नेगेटिभ रिपोर्ट पेश गर्न पनि छुट दिइनेछ ।

कोभ्याक्सिनका केही महत्त्वपूर्ण चरणहरू
-१९ अप्रिल २०२१: भारत बायोटेकले WHO को आपतकालीन प्रयोग सूचीमा कोभ्याक्सिन समावेश गर्नको लागि EOI (चासोको अभिव्यक्ति) पेश गर्‍यो।
-२६ अक्टोबर २०२१: डब्लुएचओको प्राविधिक सल्लाहकार समूहले खोपको क्लिनिकल परीक्षण डेटाको समीक्षा गर्दछ, थप जानकारीको लागि कल गर्दछ
-03 नोभेम्बर 2021: प्राविधिक सल्लाहकार समूहले कागजातहरूको विश्लेषण पछि आपतकालीन प्रयोगको लागि कोभ्याक्सिनको सूचीकरण गर्न सिफारिस गर्दछ। यो सङै भारतको कोभ्याक्सिन सबै उच्च रहेको ठहर भएको छ ।

RELATED ARTICLES

Leave a Reply

- Advertisment -spot_img

भर्खरै प्रकाशित

उखुको मूल्य बढ्ने

Recent Comments

%d bloggers like this: