Monday, November 29, 2021
Google search engine
Homeअन्तराष्ट्रियचीनले बाङ्लादेशलाई बेचेको सुरक्षा सामाग्रीमा त्रुटि नै त्रुटि

चीनले बाङ्लादेशलाई बेचेको सुरक्षा सामाग्रीमा त्रुटि नै त्रुटि

शेयर गर्नु होस

काठमाडौं । चीनले भारतको छिमेकमा रहेका केही दक्षिण एसियाली र दक्षिणपूर्वी एसियाली देशहरूमा प्रमुख रक्षा निर्यातकर्ताको रूपमा उभिन खोजिरहेको छ तर बंगलादेशको सशस्त्र बललाई उसले आपूर्ति गरेको उत्पादनको गुणस्तर र टिकाउमा प्रश्न खडा गरेको छ। बंगलादेशी वायुसेनाका लागि आधारभूत ट्रेनर विमान र के-८ विमान र बंगलादेश सेनाका लागि छोटो दूरीको एयर डिफेन्स प्रणालीका साथै बंगलादेश नौसेनाका लागि दिएको फ्रिगेटमा त्रुटिहरू देखिएको छ।

बंगलादेश नौसेनाका लागि चीनबाट आपूर्ति गरिएको नौसेना प्लेटफर्मको गुणस्तर पनि समस्या आएको छ। विगत एक दशकमा बंगलादेशले चिनियाँ सैन्य उपकरण खरिदमा बाङ्लादेशबाट २.५९ अर्ब डलर खर्च गरेको बताइएको छ।

बांग्लादेश नौसेनाका लागि टाइप ०५३एच३ फ्रिगेटमा आगो नियन्त्रण प्रणालीका साथै हेलिकप्टरको इन्धन र इन्धन निकाल्ने प्रणालीमा त्रुटिहरू छन्।

Poly Technologies चाइना पाली ग्रुप कर्पोरेशनको सहायक कम्पनी हो, जसको मुख्यालय बेइजिङमा छ र मिसाइल र अन्य सैन्य उत्पादनहरूको कारोबार गर्छ। कम्पनीको स्थापना चिनियाँ सेनाले गरेको हो र यो चीनको सबैभन्दा ठूलो हतियार निर्यातक मध्ये एक हो। यही कम्पनीले बाङ्लादेशमा सुरक्षा सामग्री निर्यात गरेको छ।

त्यस्तै चीनको वानफेङ एभिएसनले आपूर्ति गरेको डायमण्ड डीए–४० आधारभूत ट्रेनर विमानको नियन्त्रण प्रणाली सञ्चालनमा समस्या परेको पनि एक बरिस्ठ सैन्य अधिकारीले बताएको छ। वानफेंग एभिएसनले 2017 मा अष्ट्रेलियाबाट डायमण्ड एयरक्राफ्ट इन्डस्ट्रीज खरिद गर्यो। वानफेंग एभिएसन वानफेंग अटो होल्डिङ्स ग्रुपको एक हिस्सा हो, जसको मुख्यालय चीनको सिनचाङ काउन्टीमा रहेको छ।

चाइना नेशनल एरो टेक्नोलोजी इम्पोर्ट एन्ड एक्स्पोर्ट कर्पोरेशन (क्याटिक) बाट तीनवटा के–८ विमान खरिद गरेको बंगलादेश वायुसेना ‘ह्याङ अर्ड्नेन्सको हतियार समस्या’ को कारण समस्यामा परेको छ ।

चीनले बंगलादेशलाई छोटो दूरीको वायु रक्षा प्रणाली FM-90 पनि आपूर्ति गरेको छ तर यसको प्रणालीको कम्पोनेन्ट CV-102 एक्कासी पावर सर्फका कारण दोषपूर्ण पाइयो, जसले क्लिस्ट्रोन स्पार्किङ र फिलामेन्टमा क्षति पुर्‍याएको थियो। उक्त कम्पोनेन्ट चाइना भ्यानगार्ड इन्डस्ट्री कम्पनी लिमिटेडले आपूर्ति गरेको जनाइएको छ ।

RELATED ARTICLES

Leave a Reply

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

%d bloggers like this: