बंगलादेश चीनको कुनै पनि ‘ऋणको जाल’मा नफस्ने गर्‍यो , चिनियाँ नीति र (बिआरई)को बिरोध

ढाका । पाकिस्तान र श्रीलंका जस्तो नभई, बंगलादेशले चीनको कुनै पनि ‘ऋणको जाल’मा नपर्न विवेकपूर्ण बृहत् आर्थिक व्यवस्थापन गरेको छ र बेल्ट एण्ड रोड इनिसिएटिभ (बीआरआई) को भारी हातबाट जोगिएको छ ।

बंगलादेशले भविष्यमा चिनियाँ नौसेनाको उपस्थितिको लागि उपयुक्त गहिरो समुद्री बन्दरगाहहरूमा चिनियाँ लगानीलाई अनुमति दिएन , किनकि यसले सोनदिया गहिरो-समुद्री परियोजना रद्द गर्‍यो र केवल ७५ किलोमिटर लामो नहरबाट मात्र पुग्न सकिने पायरामा बन्दरगाह परियोजनामा ​​सहमति जनायो। एक नौसेना आधार को लागी धेरै असम्भव स्थान ‘, एस रामचन्द्रन रिपोर्ट गरे।

बंगलादेशले अक्टोबर १५,२०१६ मा चिनियाँ राष्ट्रपति सी चिनफिङको देशको भ्रमणको क्रममा ‘बेल्ट एण्ड रोड इनिसिएटिभ’ मा आफ्नो उपस्थितिलाई औपचारिक रूप दियो । दुवै देशले आ–आफ्ना सम्बन्धलाई ‘रणनीतिक साझेदारी’को तहमा पुर्‍याउन पनि सहमति जनाएका छन् ।
सहमति भएको लगानीको मात्राले बंगलादेशलाई पाकिस्तान पछि चिनियाँ कोषको दोस्रो सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण प्राप्तकर्ता बनेको एक रिपोर्बटले देखायो ।
चाइना डेलीका अनुसार, र महामारी-सम्बन्धित सामान्य मन्दीको बाबजुद पनि, पूर्वाधार (पद्मा नदीमा नयाँ रेलवे क्रसिङ फ्ल्यागशिप परियोजना हो) र विशेष आर्थिक क्षेत्रहरू जस्ता डोमेनहरूमा चिनियाँ लगानी निरन्तर बढिरहेको छ देखिएको छ।
पहलले केही प्रमुख अवरोधहरू सामना गर्यो । पायरा पावर प्लान्टको स्थलमा स्थानीय मजदुर र चिनियाँ प्रवासीबीच महत्वपूर्ण झडप समेत भएको हो ।
कोइलामा आधारित परियोजनाहरू विरुद्ध लोकप्रिय विरोधहरू उठाइयो जुन, अन्यहरू मध्ये, वातावरणीय सरोकारका कारण फिर्ता लिइयो । सरकारी स्वामित्वको चाइना कम्युनिकेसन्स कन्स्ट्रक्सन कम्पनी, जसलाई २०१८ मा बंगलादेशका अधिकारीहरूले कालोसूचीमा राखेको एक रिपोर्टले देखाएको छ  ।
यसबाहेक, चीनले ढाकालाई भारत र पश्चिमी शक्तिहरूसँग संलग्न हुन नदिन चेतावनी दिँदा बंगलादेशको आन्तरिक मामिलामा हस्तक्षेप गर्ने प्रयास गर्‍यो।
राष्ट्रिय रक्षामन्त्री वेई फेङ्गेले बंगलादेशका राष्ट्रपति अब्दुल हमिदसँगको भेटमा ‘क्षेत्रीय शान्ति र स्थायित्व कायम गर्न दुवै पक्षले दक्षिण एसियामा सैन्य गठबन्धन स्थापना गरी आधिपत्यवाद अभ्यास गर्ने क्षेत्र बाहिरका शक्तिहरू विरुद्ध संयुक्त प्रयास गर्नुपर्ने बताए। ‘, सिन्ह्वाले रिपोर्ट गरेको छ।
केही दिन पछि ढाकामा चिनियाँ राजदूतले स्पष्ट शैलीमा यो बिन्दु दोहोर्याइएको थियो: ‘यदि बंगलादेशले अमेरिकाको नेतृत्वमा ‘क्वाड’ मा सामेल भयो भने चीनसँगको सम्बन्ध बिग्रनेछ – चतुर्भुज सुरक्षा संवाद, अष्ट्रेलिया, भारत, जापान र अमेरिकाको पहल । डेली स्टारले रिपोर्ट गरेको छ
चेतावनी नयाँ चिनियाँ ‘ब्वाँसो योद्धा कूटनीति’ को तुलनामा बीआरआई परियोजनाहरूसँग मूल रूपमा घोषणा गरिएको ‘स्ट्रिङको अनुपस्थिति’सँग मिल्दोजुल्दो थियो, कासाकाले लेखे।
बंगलादेशी अधिकारीहरूको जवाफ द्रुत रूपमा आयो; “परराष्ट्रमन्त्री एके अब्दुल मोमेनले आफ्नो असन्तुष्टि स्पष्ट पार्दै पत्रकारहरूलाई भने: “हामी एक स्वतन्त्र र सार्वभौम राज्य हौं। हामी हाम्रो विदेश नीति तय गर्छौं”, निक्की एशियाले रिपोर्ट गरेको छ।
उत्तर चिनियाँ अधिनायकवादी मूडलाई शान्त पार्नस्पष्ट थियो, समयको लागि, SADF रिपोर्ट गरियो।
यस क्षेत्रमा चिनियाँ डिजाइनलाई नियन्त्रण गर्न कासाकाले प्रजातान्त्रिक देशहरू र छिमेकीहरूलाई बंगलादेशलाई समर्थन गर्न सल्लाह दियो।
बंगलादेशले बहुपक्षीय क्षेत्र भित्रका लोकतान्त्रिक देशहरू र छिमेकीहरूबाट उपलब्ध समर्थन र संलग्नताको पूर्ण आनन्द लिन योग्य छ, स्वाभाविक रूपमा क्वाड सहित, प्रत्येक मुद्दामा आफ्नै निर्णय र चासो अनुसार निर्णय गर्दै, कासाकाले लेखे। (एएनआई)