चीन उइघुर अल्पसंख्यकको दमनमा संलग्न देखाएको वा सेनालाई मद्दत गरेको आरोप लगाउँदै प्रतिबन्ध

 अमेरिकी सरकारले बिहीबार दर्जनौं चिनियाँ कम्पनीहरूलाई लगानी र निर्यातमा प्रतिबन्ध लगाएको छ । श्रोतका अनुसार शीर्ष ड्रोन निर्माता डीजेआई सहित, चीनको उइघुर अल्पसंख्यकको दमनमा संलग्नता देखाएको वा सेनालाई मद्दत गरेको आरोप लगाउँदै प्रतिबन्ध लगाएको हो ।

उइगरहरूको ूबायोमेट्रिक निगरानी र ट्र्याकिङू लाई समर्थन गरेकोमा डीजेआई र सात अन्य प्राविधिक फर्महरूलाई दोष दिँदै, अमेरिकी खजाना विभागले उनीहरूलाई चिनियाँ सैन्य लिङ्क भएको शंकास्पद संस्थाहरूको सूचीमा थपेको र तिनीहरूलाई  धितोमा व्यापार गर्नबाट समेत रोकेको बुझिएको छ ।

अलग रूपमा, वाणिज्य विभागले चीनको एकेडेमी अफ मिलिटरी मेडिकल साइन्सेस र यसका ११ अनुसन्धान संस्थानहरूलाई अमेरिकी निर्यातमा पहुँच प्रतिबन्धित गर्दै व्यापार कालोसूचीमा थपेको छ। यसले भन्यो कि यस्तो सहायतामा टेक्नोलोजीलाई थप परिभाषित नगरी कथित मस्तिष्क नियन्त्रण हतियार समावेश भएको वाणिज्य विभागले जनाएको छ।

विभागले एचएमएन इन्टरनेशनल, पहिले हुवावे मरीन, जियाङ्सु हेङ्टोङ मरीन केबल सिस्टम, जियाङ्सु हेङ्टोङ् अप्टिक इलेक्ट्रिक, शाङ्घाई आओशी कन्ट्रोल टेक्नोलोजी कम्पनी लिमिटेड, र झोङ्टियन टेक्नोलोजी सबमरिन केबललाई अमेरिकीबाट प्रविधि प्राप्त गर्ने वा प्राप्त गर्ने प्रयास गरेको आरोपमा सूचीमा थपेको छ।

संयुक्त राष्ट्रका विज्ञहरू र अधिकार समूहहरूले अनुमान गरेका छन् कि चीनको सुदूरपश्चिमी क्षेत्र सिन्जियाङमा हालैका वर्षहरूमा मुख्यतः उइगर र अन्य मुस्लिम अल्पसंख्यकका सदस्यहरू लाखौं मानिसहरूलाई शिविरहरूको विशाल प्रणालीमा थुनिएको छ।

वाणिज्य सचिव जीना राइमोन्डोले चीनले आफ्ना जनतामाथि नियन्त्रण राख्न र जातीय र धार्मिक अल्पसंख्यक समूहका सदस्यहरूलाई दमन गर्न बायोटेक्नोलोजीहरू प्रयोग गर्न छनौट गरिरहेको बताए ।

चिनियाँ विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता वाङ वेनबिनले बिहीबार अनुमोदन गरेको यो कदमले अमेरिकाले चीनलाई कुनै पनि तरिकाले बदनाम गर्नमा कुनै बाधा नभएको सङ्केत गर्छ।

चीनले त्यसको कडा निन्दा र अस्वीकार गर्दै अमेरिकालाई तुरुन्तै आफ्नो गल्ती सच्याउन आग्रह गरेको छ । चीनले चिनियाँ संस्था र उद्यमहरूको वैधानिक अधिकार र हितको दृढतापूर्वक संरक्षण गर्न आवश्यक सबै उपायहरू अवलम्बन गर्नेछ,” उनले भने।