पाकिस्तानको स्वतन्त्रता दिवसलाई एमक्यूएमले कालो दिनको रुपमा मनायो

#एमक्यूएमले कालो दिनको रुपमा मनायो 
#एमक्यूएमले कालो दिनको रुपमा मनायो 

लन्डन : मुत्तहिडा काउमी मुभ्मेन्ट (एमक्यूएम) ले विश्वभरका विभिन्‍न देशहरूमा १४ अगस्तमा हुने पाकिस्तानको स्वतन्त्रता दिवसलाई ‘कालो दिन’ को रूपमा मनाएको छ ।

पाकिस्तानले मोहाजीरहरु, एमकेएम र पाकिस्तानमा रहेका सिन्धुहरु, बलुचहरु, पश्तूनहरु, सरायकिहरु, हज़ारवालहरु, गिलगिटिसहरु र बाल्टिस्तिनीहरु लगायतका जातीय संस्थाहरुमाथि उत्पीडन रोक्न नसकेो र अत्याचार भइरहेको भन्दै एमक्यूएमले कालो दिनको रुपमा मनाएको हो ।

बेलायत, संयुक्त राज्य अमेरिका, क्यानडा, दक्षिण अफ्रिका, अष्ट्रेलिया, जर्मनी र अन्य विदेशी नियोगहरुमा विरोध जुलुस प्रदर्शन गर्दै कालो दिनको रुपमा मनाइएको हो । ती देशहरुमा रहेका पुरुष, महिला, बालबालिका, म्याक्युमेन्टसम्बद्ध संगठन र सहानुभूतिवादी तथा उत्पीडित जातीय समुदायका सदस्यहरूले ठूलो संख्यामा सक्रियताका साथ भाग लिएका थिए ।

मोर्चाका स्थानीय र क्षेत्रीय नेताहरूले जुलुसको नेतृत्व गरेका हुन् । जुलुसका सहभागीहरूले पाकिस्तानमा दमन गरिएकाहरुमाथि राज्यको अत्याचारको विरोधमा ‘ब्ल्याक डे’ नाराका साथ गाडीमा कालो झण्डा बोकेका थिए ।

उनीहरूले संस्थापक नेता अल्ताफ हुसेनको चित्र र एम.के.एम. झण्डा बोकेका थिए । कार जुलुसको आकारमा ठूलो भीडले पाकिस्तानी वाणिज्य दूतावास कार्यालयको बाहिर जम्मा भए र सेना र प्यारा मिलिटरी सेनाले पाकिस्तानमा भइरहेको मानवअधिकार उल्लंघनको बारेमा गहिरो चिन्ता देखाएका थिए । यस सम्बन्धमा लण्डनमा कार र्याली पनि तयार गरिएको थियो जुन एमएमओएमको अन्तर्राष्ट्रिय सचिवालयबाट सुरु गरी लन्डनका विभिन्‍न भागहरूमा घुमेको थियो ।

यस अवसरमा कालो बेलुनहरू अन्तर्राष्ट्रिय सचिवालय बाहिर उडाइएका थिए । विशेष विरोध कार रैली देशको विभिन्‍न भागहरुबाट मध्य लन्डनमा पाकिस्तान उच्च नियोगहरुमा पुगेको थियो ।